Írán spustí Búšehr už brzy, Moskva vybízí k jednání

Zahraničí Zahraničí
17. 8. 2011 13:02
Diplomatické kuloáry říkají, že jaderná elektrárna zahájí provoz v srpnu
Rusko chce napětí zjemnit a zprostředkovat jednání mezi Íránem a Západem.
Rusko chce napětí zjemnit a zprostředkovat jednání mezi Íránem a Západem. | Foto: Reuters

Moskva - Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Salehí během své návštěvy Ruska prohlásil, že Teherán se připravuje na spuštění jaderné elektrárny v Búšehru.

Salehí jednal se svým protějškem Sergejem Lavrovem. Jeho diplomaté se v poslední době snaží zmínit napětí právě kolem íránského jaderného programu, na jehož stavbě se Moskva navíc podílí.

Búšehr by měl být spuštěn už v srpnu, citovala agentura Reuters nejmenovaného ruského diplomata. "Bude to brzy," řekl Salehí bez toho, aby uvedl detaily.

Krok za krokem

Rusko, které je členem šestičlenného týmu dohlížejícího nad íránským jaderným programem a jeho případným zneužitím, by rádo znovu obnovilo jednání mezi Teheránem a Západem. Ta skončila v lednu. Ruský návrh počítá s postupnými kroky, jež by měly obavy světa z jeho jaderného programu zmínit, což by následně mohlo vést ke zmírnění mezinárodních sankcí.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád už dřív tuto iniciativu uvítal.

"Máme pocit, že panuje porozumění o tom, že je potřeba posílit důvěru a hledat cestu, jak otázku íránského nukleárního programu vyřešit," řekl Lavrov Salehímu.

Ruské snahy ocenily i Spojené státy. K novému plánu se zatím americké ministerstvo zahraničí oficiálně nevyjádřilo.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy