Írán spustí Búšehr už brzy, Moskva vybízí k jednání

Zahraničí Zahraničí
17. 8. 2011 13:02
Diplomatické kuloáry říkají, že jaderná elektrárna zahájí provoz v srpnu
Rusko chce napětí zjemnit a zprostředkovat jednání mezi Íránem a Západem.
Rusko chce napětí zjemnit a zprostředkovat jednání mezi Íránem a Západem. | Foto: Reuters

Moskva - Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Salehí během své návštěvy Ruska prohlásil, že Teherán se připravuje na spuštění jaderné elektrárny v Búšehru.

Salehí jednal se svým protějškem Sergejem Lavrovem. Jeho diplomaté se v poslední době snaží zmínit napětí právě kolem íránského jaderného programu, na jehož stavbě se Moskva navíc podílí.

Búšehr by měl být spuštěn už v srpnu, citovala agentura Reuters nejmenovaného ruského diplomata. "Bude to brzy," řekl Salehí bez toho, aby uvedl detaily.

Krok za krokem

Rusko, které je členem šestičlenného týmu dohlížejícího nad íránským jaderným programem a jeho případným zneužitím, by rádo znovu obnovilo jednání mezi Teheránem a Západem. Ta skončila v lednu. Ruský návrh počítá s postupnými kroky, jež by měly obavy světa z jeho jaderného programu zmínit, což by následně mohlo vést ke zmírnění mezinárodních sankcí.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád už dřív tuto iniciativu uvítal.

"Máme pocit, že panuje porozumění o tom, že je potřeba posílit důvěru a hledat cestu, jak otázku íránského nukleárního programu vyřešit," řekl Lavrov Salehímu.

Ruské snahy ocenily i Spojené státy. K novému plánu se zatím americké ministerstvo zahraničí oficiálně nevyjádřilo.

 

Právě se děje

Další zprávy