Írán spustí Búšehr už brzy, Moskva vybízí k jednání

Zahraničí Zahraničí
17. 8. 2011 13:02
Diplomatické kuloáry říkají, že jaderná elektrárna zahájí provoz v srpnu
Rusko chce napětí zjemnit a zprostředkovat jednání mezi Íránem a Západem.
Rusko chce napětí zjemnit a zprostředkovat jednání mezi Íránem a Západem. | Foto: Reuters

Moskva - Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Salehí během své návštěvy Ruska prohlásil, že Teherán se připravuje na spuštění jaderné elektrárny v Búšehru.

Salehí jednal se svým protějškem Sergejem Lavrovem. Jeho diplomaté se v poslední době snaží zmínit napětí právě kolem íránského jaderného programu, na jehož stavbě se Moskva navíc podílí.

Búšehr by měl být spuštěn už v srpnu, citovala agentura Reuters nejmenovaného ruského diplomata. "Bude to brzy," řekl Salehí bez toho, aby uvedl detaily.

Krok za krokem

Rusko, které je členem šestičlenného týmu dohlížejícího nad íránským jaderným programem a jeho případným zneužitím, by rádo znovu obnovilo jednání mezi Teheránem a Západem. Ta skončila v lednu. Ruský návrh počítá s postupnými kroky, jež by měly obavy světa z jeho jaderného programu zmínit, což by následně mohlo vést ke zmírnění mezinárodních sankcí.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád už dřív tuto iniciativu uvítal.

"Máme pocit, že panuje porozumění o tom, že je potřeba posílit důvěru a hledat cestu, jak otázku íránského nukleárního programu vyřešit," řekl Lavrov Salehímu.

Ruské snahy ocenily i Spojené státy. K novému plánu se zatím americké ministerstvo zahraničí oficiálně nevyjádřilo.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy