Teherán/Brusel - Írán popravil deset mužů odsouzených za pašování drog. Za necelý měsíc tak bylo v zemi podle agentury AFP vykonáno už 65 rozsudků smrti.
Podle informací zveřejněných v místních médiích byli v Íránu od začátku roku popraveni v průměru více než dva odsouzení denně. Evropská unie žádá moratorium na výkon absolutního trestu.
Íránské úřady dosud neposkytly žádné vysvětlení tohoto rekordního počtu výkonu absolutního trestu. Podle oficiálních údajů bylo v zemi za celý loňský rok popraveno 179 odsouzených.
Počet letošních poprav je vysoký i ve srovnání se statistikou mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch, která uvádí 388 popravených v roce 2010.
Pašeráci i odpůrci režimu
Trest smrti byl ve většině případů vykonán na překupnících drog, popraveno bylo podle íránských médií i několik odsouzených vrahů nebo pachatelů znásilnění.
Režim v Teheránu však popravuje i své odpůrce.
Oběšeni byli dva aktivisté organizace Lidoví mudžáhidové, která je hlavním nositelem ozbrojeného boje proti režimu v Teheránu, a kurdský rebel ze separatistické Strany svobodného života Kurdistánu (PJAK), která je militantní odnoží Strany kurdských pracujících (PKK).
Veřejné popravy jsou hanebné, zní z Bruselu
Evropská unie vyzvala tamní úřady k okamžitému zastavení plánovaných poprav a k "co nejrychlejšímu" vyhlášení moratoria na výkon trestu smrti.
"Popravy se provádějí alarmujícím tempem. V rozporu s mezinárodními závazky Íránu se kromě toho v zemi pokračuje v používání hanebných praktik, jako jsou veřejné popravy," kritizovala v prohlášení šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová.
Írán patří společně s Čínou, Saúdskou Arábií a USA k zemím s nejvyšším počtem poprav na světě.