Írán nabídl svou ropu Číně i Rusku

Roman Staněk
15. 6. 2006 20:04
Šanghaj - Íránský prezident Ahmadínežád přijel na setkání Šanghajské pětky nabídnout zúčastněným státům ropu. Na oplátku žádá podporu jaderného programu.
Bez práce nejsou koláče si řekli v Šanghaji  i Islam Karimov, Vladimír Putin i Nursultan Nazarbajev...
Bez práce nejsou koláče si řekli v Šanghaji i Islam Karimov, Vladimír Putin i Nursultan Nazarbajev... | Foto: Reuters

Středoasijští vůdci společně s čínským a ruským prezidentem přivítali na setkání Šanghajské pětky také iránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Irán spolu s dalšími třemi státy - Afghánistánem, Pákistánem a Mongolskem - figuruje jako uchazeč o členství v Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO), ve které jsou zastoupeny středoasijské republiky, Čína a Rusko. Původně se jednalo o pět států, proto zažitý název "Šanghajská pětka".

"Chceme, aby se tato organizace proměnila v instituci, která bude vlivná nejen v regionálním, ale i globálním měřítku. Musí být schopna zablokovat hrozby od cizích zemí," řekl íránský prezident.

Foto: Reuters

Vůdčí představitelé Šanghajské pětky (zleva): Uzbecký prezident Islam Karimov, ruský prezident Vladimír Putin, prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbájev, čínský prezident Chu Ťin-tchao, tádžický prezident Imomail Rachmonov a prezident Kyrgyzstánu Kurmanbek Bakijev.

Infobox

ikona Putin

Členové summitu Šanghajské organizace pro spolupráci:

 

1. RUSKO

Vladimír Putin

(prezidentem od roku 2000)

2. ČÍNA

Chu Ťin-tchao

(prezidentem od roku 2003)

3. KAZACHSTÁN

Nursultan Nazarbajev

(prezidentem od roku 1991)

4. UZBEKISTÁN

Islam Karimov

(prezidentem od roku 1991)

5. KYRGYZSTÁN

Kurmanbek Bakijev

(prezidentem od roku 2005)

6. TÁDŽIKISTÁN

Imomali Rachmonov

(prezidentem od roku 1999)

Kandidáti na vstup do SCO

7. ÍRÁN

Mahmúd Ahmadínežád

(prezidentem od roku 2005)

8. AFGHÁNISTÁN

Hámid Karzáí

(prezidentem od roku 2001)

9. PÁKISTÁN

Parvíz Mušaraf

(prezidentem od roku 2001)

10. MONGOLSKO

Nambaryn Enkhbayar

(prezident od roku 2005)

foto: Reuters

Něco za něco

Státy po Íránu "touží". Dychtí totiž po jeho ropě, které má Írán více než dost, je totiž čtvrtým největším producentem ropy.

Ahmádinežád na setkání oznámil, že je připraven hostit setkání ministrů energetiky z členských zemí, aby hledali možnosti užší spolupráce.

Na oplátku prezident požaduje přátelství, a také uznání svých jaderných ambicí. Západ se však obává, že íránské vedení chce získat jadernou zbraň, a proto naléhá, aby Teherán přerušil, podle něj mírový, program obohacování uranu.

Šanghajská pětka se zrodila v roce 1996 v demilitarilizované zóně mezi Čínou a bývalým Sovětským svazem. Spojené státy upozorňují, že pomocí ní chce Čína a Rusko prosazovat své zájmy ve středoasijském, převážně muslimském regionu.

Čína však tvrdí, že ve spolupráci středoasijských zemí vidí možný ekonomický rozvoj své zaostalé západní části, tedy oblastí Sin-Ťiang a Tibet.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy