Oslava "tulipánové revoluce" se nekoná

Roman Staněk
20. 3. 2006 17:15
Biškek - Kyrgyzstán slaví první výročí takzvané "barevné revoluce", ve které následoval Gruzii a Ukrajinu. Lidé však nevidí takřka žádnou změnu.

Dnes je tomu přesně rok, co ve středoasijském Kyrgyzstánu poprvé policisté potlačili opoziční demonstraci. Lidé protestovali proti zmanipulovaným volbám a vládě autoritářského prezidenta Askara Akajeva.

Když před rokem začaly protesty v jihokyrgyzském městě Oš, jen málokdo tušil, že o čtyři dny později už lidé obsadí hlavní vládní budovu v metropoli Biškeku. Prezident Akajev po několika dnech masových protestů uprchl do Kazachstánu.

Třetí v pořadí

Tato "tulipánová revoluce" - jak ji stoupenci opozice nazvali - se zařadila k předcházejícím dvěma nenásilným převratům v postsovětských zemích. 

Gruzínský prezident Michail Saakašvili během projevu k druhému výročí tzv. růžové revoluce.
Gruzínský prezident Michail Saakašvili během projevu k druhému výročí tzv. růžové revoluce. | Foto: Reuters
Více o druhém výročí "růžové revoluce" v GruziiPrvní "růžová revoluce" byla v Gruzii v listopadu 2003 a vedla ke svržení prezidenta Eduarda Ševardnadzeho. Do čela vynesla prozápadního reformistu Michaila Saakašviliho.

Foto: Reuters
Více o prvním výročí "oranžové revoluce" na Ukrajině Další "oranžová revoluce"se potom uskutečnila o rok později na Ukrajině a do čela se na místo prezidenta Leonida Kučmy dostal prezident Viktor Juščenko.

.

V Kyrgyzstánu rozporuplné pohledy

Ani v Kyrgyzstánu na výročí nepanuje optimistická nálada. "Mysleli jsme si, že revoluce zvýší naš životní standard, bohužel jsme zklamaní," říká Dilmorah Chamidová redaktorům BBC.

Infobox

"TULIPÁNOVÁ REVOLUCE" v Kyrgyzstánu a její průběh

28.2.OBSE oznámila, že volby v Kyrgyzstánu neodpovídaly demokratickým normám. Opozice je označila za zfalšované

20.3.Protivládní demonstrace v jihokyrgyzském Džalalabádu přerostly ve srážky s policií, vyžádaly si až 14 mrtvých

22.3.Prezident odmítl použití síly, označil události za "puč narkomafie a islamistických skupin"

21.3.Na jihu protestovalo až 20 000 lidí, Akajev vzkázal, že se sejde s opozicí a nechá prošetřit volby

24.3.Opozice se zmocnila vládní budovy v centru Biškeku, Akajev rodinou uprchl do Kazachstánu

25.3.Parlament jmenoval dočasným prezidentem opozičního předáka Kurmanbeka Bakijeva

26.3. Akajev dostal azyl v Rusku. Začalo mohutné rabování v Biškeku

27.3. Volební komise rozhodla, že volby byly legitimní. Sešel se nový parlament, ale Bakijev podpořil starý parlament

28.3. Zavládl politický zmatek a spor, který parlament je legitimnější

29.3. Starý parlament rozhodl o svém rozpuštění. Zůstal nový parlament

"Revoluci provedli nejchudší lidé z venkova. Střední třídy byly pasivní a poskytovaly pouze morální podporu," doplňuje Abdimomun Joldošov z agentury pro rozvoj podnikání.

Dilmorah poukazuje ještě na jeden fakt, a to na rozdělení země na dvě vlivné části: "Lidé, kteří revoluci organizovali, pocházeli z jihu. Vím, že mnoho lidí ze severu bylo proti tomu, aby se prezidentem stal někdo z jihu," říká studentka z jihokyrgyzského Oše.

Mezi největší problémy Kyrgyzové řadí, stejně jako před převratem, korupci. Odborníci poukazují také na politickou nestabilitu, kterou způsobují spory mezi prezidentem Bakijevem a parlamentem.

Změna kádrů

"Neexistuje žádná nová generace, která by mohla nahradit 'staré gardy' za tak krátkou dobu," soudí Burul Usmanalieva, odbornice na politické vědy, a dodává, že "je ještě moc brzy na to dělat závěry".

Někteří odborníci na mezinárodní politiku však upozorňují, že v Kyrgyzstánu nešlo až tak o demokratickou "revoluci", jako spíše o souboj vlivných struktur a následnou jejich výměnu.

"Žádná skutečná změna se neudála. Politika zůstala stejná, jediné, co se v ní změnilo, jsou lidé u moci. Do politiky se dostali zločinci a gangsteři," říká zaměstnanec nevládní organizace Kijalbek Toksonbajev.

Budoucnost ostatních

Také v dalších postsovětských zemích byla výsledkem těchto "barevných revolucí" hlavně změna postoje západních zemí k těmto státům. Západ tyto země začal podporovat, a dostaly se tak z jisté mezinárodní izolace.

Foto: Běhounková Martina

Obyčejní lidé se však na tyto nenásilné puče dívají spíše skepticky. Někteří nevidí ani po několika letech žádnou změnu k lepšímu, jiní soudí, že je na nějaké hodnocení ještě příliš brzy.

"Skutečné reformy zatím ještě nezačaly. Lidé tu pořád mají strach," řekl deníku Aktuálně.cz obyvatel ukrajinského Užhorodu Ivan Latko na konci minulého roku.

Chudá Gruzie se zase potýká s obrovskou korupcí a zhoršující se infrastrukturou. Problémem zůstává i mučení nebo špatné zacházení s vězni v policejní vazbě.

O další podobné, tentokrát "džínové revoluci", se začíná mluvit v Bělorusku. Tamní prezident Lukašenko drtivě vyhrál včerejší volby, ale desetitisíce stoupenců opozice vyšly do ulic a výsledek voleb zpochybnily.

 

Právě se děje

Další zprávy