Írán je důležitější než situace v Iráku

Lenka Málková
21. 3. 2006 16:10
Jeruzalém - Irácká invaze měla být krokem k demokratizaci vlád na Blízkém východě. Řešení si ale žádala spíše situace v sousedním Íránu.
Viceprezident Dick Cheney během washingtonské konference American Israel Public Affairs - 7. března 2006.
Viceprezident Dick Cheney během washingtonské konference American Israel Public Affairs - 7. března 2006. | Foto: Aktuálně.cz

Podle izraelských představitelů a bezpečnostních analytiků se Spojené státy nechaly zatáhnout do problémů v Iráku a otázku íránského jaderného programu nechávají na Izraeli.

"Nemůžeme nechat tuto válku (Irák), aby nám zabránila zasáhnout v Íránu," vzkazuje bývalý bezpečnostní poradce premiéra Šarona Uzi Dajan Spojeným státům prostřednictvím deníku Jerusalem Post.

Ještě před invazí do Iráku prohlásil na adresu Bushovy administrativy, že plán na útok do Iráku bude chybou.

"Již tehdy měli zasáhnout proti Íránu. Nyní můžeme jen doufat, že se brzy dostanou z Iráku a budou stále ještě schopni zasáhnout proti Teheránu," dodal Dajan.

Pro Izrael je nejdůležitější Írán

Zatímco USA i Izrael původně předpokládaly, že irácká invaze jejich snahu o demokratizaci oblasti posílí, budoucnost může ukázat opak.

"Izrael doufal, že Irák se stane prozápadním, bude prosperovat a přidá se ke státům dodržujícím mírové vztahy s židovským státem," zhodnotil očekávání židovského státu bývalý člen Mossadu a poradce pravicového Likudu Ejal Arad. Nestalo se.

Útok na Irák demokratizaci Blízkého východu příliš neposloužil, naopak upozornil na odlišné priority Tel Avivu a Washingtonu. Židovský stát víc než Irák stále zajímá íránský jaderný program.

"Neexistuje jediný důvod, proč nebyl Írán před Radu bezpečnosti OSN vyslán před rokem dvěma. Ještě předtím než se jim podařilo začít s obohacováním uranu," prohlásil Arad.

Dajan i Arad však připouští, že Irák měl pozitivní dopad na Libyi, která upustila od jaderného programu a přispěla ke stabilitě regionu. Dlouhotrvající nepokoje v Iráku naopak nepřímo ovlivnily palestinské volby a přinesly vítězství Hamasu.

Pokud Írán neustoupí, měli bychom zasáhnout silou

Jinak vidí celou záležitost Washington. Podle slov bývalého člena CIA a muže, který se v roce 2001 vydal do Afghánistánu po stopách Usámy bin Ládina Gary Bernstena, by íránský jaderný program mohl okamžitě ukončit útok americké armády. Nehledě na situaci v sousedním Iráku.

Pokud Írán ze své pozice neustoupí, předpokládá Berntsen, že prezident Bush zaútočí na Írán nehledě na veřejnost a domácí politickou scénu.
Pokud Írán ze své pozice neustoupí, předpokládá Berntsen, že prezident Bush zaútočí na Írán nehledě na veřejnost a domácí politickou scénu. | Foto: Reuters

"Byla by to jen otázka pár dní. Letecké útoky nebude Teherán schopen zastavit," prohlásil.

"Znám Íránce, pracoval jsem proti nim roky. Pokud se rozhodnou něčeho dosáhnout, neustoupí. Budou lhát a podvádět, jen aby tu zbraň získali."

Poradce Pentagonu Richard Perle již začátkem března prohlásil, že "íránská jaderná zařízení by mohla být zničena během jedné noci."

Bývalý izraelský armádní šéf Moše Jálon zase nepochybuje, že západní společenství má vojenské možnosti, jak zasáhnout proti Íránu, a že společná americko-izraelská operace s podporou NATO by íránský jaderný program o několik let zbrzdila, což je přáním celého světa.

Izrael by útok vést neměl

Podle Bernstena by ale Izrael neměl žádný útok podnikat. "Bude lepší, když to udělají Spojené státy. Pokud to uděláte vy (Izrael), čeká Blízký východ celá řada problémů. Mnoho států v oblasti by se mohlo postavit na stranu Íránu," prohlásil.

Berntsen také vyloučil pozemní operaci a připomněl, že před útokem by mělo být využito všech diplomatických možností.

Gary Bernsten nepovažuje útok proti íránským jaderným zařízením vedený Izraelem za šťastné řešení.
Gary Bernsten nepovažuje útok proti íránským jaderným zařízením vedený Izraelem za šťastné řešení. | Foto: Reuters

"Měli bychom dělat přesně to, co právě děláme, což znamená přimět Spojené národy jednat a celou záležitost prezentovat jako svět proti Íránu".

Pokud Írán ze své pozice neustoupí, předpokládá Berntsen, že prezident Bush zaútočí na Írán nehledě na veřejnost a domácí politickou scénu.

"Problémem je, že Írán si myslí, že když je tento rok volebním (volby do Kongresu) a podpora Bushovi klesá, Spojené státy se k ozbrojenému kroku neodváží."

 

Právě se děje

Další zprávy