Bagdád - Irák se snaží do budoucna ochránit tisíce let vlastní historie před islamisty, kteří ničí památky nevyčíslitelné hodnoty.
V době, kdy se ozbrojenci Islámského státu (IS) na internetu chlubí pálením vzácných rukopisů i tisíců knih, se Bagdád rozhodl zdigitalizovat svoji národní knihovnu.
Podle ředitele bagdádských archivů Džamala Abdel-Madžída Abdulkaríma chtějí, aby "historie zrcadlila jejich vlastní pohled na svět namísto toho, co se doopravdy stalo".
Jeden ze způsobů, jak tomu zabránit, leží podle něj možná právě v knihách.
"Vždy když je osvobozena nějaká oblast, pošleme tam knihy, aby zaplnily místo po tom, co bylo ukradeno nebo zničeno. Ale i proto, aby měli Iráčané přístup k materiálům a mohli tak pociťovat hrdost pro svou bohatou historii," vysvětlil Abdulkarím agentuře AP.
Požár zničil dvě třetiny archivů
Národní knihovna si už prošla těžkou zkouškou na začátku Američany vedené invaze v roce 2003 a následné okupace. Požár rozdmýchaný žhářem zničil čtvrtinu knih a skoro dvě třetiny jejich archivů.
IS neničí pouze památky v Iráku, za oběť mu padá i řada cenností v Sýrii. V květnu například obsadili historické město Palmýra, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Zatímco velké pamětihodnosti nebylo možné přesunout, stovky soch se před hrozícím nebezpečím podařilo včas odvézt.
V jednom z videí se IS při ničení památek odvolává na proroka Mohameda a nutnost zbavit se "falešných idolů".
Zatímco některé památky IS ničí, jiné rozkrádá a prodává, aby získal další finance. Syrské a irácké pamětihodnosti se mimo jiné objevily i v nabídce nákupního portálu eBay, připomněl server The Independent. Některé pak zřejmě končí na trzích v evropských městech.