Irácké speciální jednotky znovu útočí na Mosul. Postup zpomalil odpor radikálů i počasí

ČTK ČTK
29. 12. 2016 8:27
Iráčtí příslušníci speciálních jednotek, vojáci i policisté opět zahájili operaci s cílem získat Mosul, který nyní drží radikálové z Islámského státu. Postup armády ale zpomalil tvrdý odpor islamistů a rovněž špatné počasí. Mosul se dostal pod kontrolu islamistů jako jeden z prvních již v polovině roku 2014.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Bagdád – Irácké jednotky po dvou týdnech relativního klidu opět zahájily operaci s cílem získat kontrolu nad druhým největším městem Mosul, které drží v rukou radikálové z Islámského státu. Příslušníci speciálních jednotek, vojáci i policisté za podpory leteckých úderů zaútočili na pět mosulských čtvrtí. Nad městem stoupal dým a v jeho ulicích se ozývala střelba, popsala agentura AP.

Postup armády zpomalil tvrdý odpor islamistů a rovněž špatné počasí. Vojáci se také snaží uchránit civilisty, kteří se ve městě nacházejí. Velitel speciálních jednotek ve východním Mosulu generál Abdal Vaháb Saadí již v úterý uvedl, že do oblasti dorazily posily, což posílilo odhodlání jeho mužů pustit se do dalších bojů.

Mosul se dostal pod kontrolu islamistů jako jeden z prvních již v polovině roku 2014. Elitní irácké jednotky jsou jedinou silou, která vstoupila do města z východu. Irácká armáda, policie a kurdské oddíly postupují ze severu a z jihu, zatímco šíitské milice ze západu.

Ofenziva u Mosulu je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílejí se na ní desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy