Bitva o Aleppo se chýlí ke konci. Rebelové ovládají poslední kout ve východní části města

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 12. 12. 2016 23:55
Rebelové v syrském Aleppu kontrolují už jen jedno malé území, oznámil Ramí Abdar Rahmán, šéf exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). "Povstalci se zcela zhroutili, bitva o Aleppo se blíží ke konci," uvedl Rahmán. Rebelové se prý stáhli zejména z klíčové čtvrti Bustán al-Kasr, která leží jihozápadně od Starého Města a patří k nejvíce opevněným. Syrská státní televize večer oznámila obsazení čtvrti armádou. "Rebelové nemají mnoho času. Mohou se buď vzdát, nebo zemřít," řekl generálporučík syrské armády Zaíd Sálih.
Aleppo.
Aleppo. | Foto: Reuters

Damašek/Paříž - Bitva o syrské Aleppo se chýlí ke konci, povstalci přišli o další desítky lidí a stáhli se ze všech šesti důležitých čtvrtí, které dosud ovládali. Oznámil to Ramí Abdar Rahmán, šéf exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle něj už rebelové ve druhém největším syrském městě kontrolují jen jedno malé území.

Syrská státní televize tvrdí, že režimní síly se spojenci kontrolují již 99 procent města. Představitel povstalecké opozice Rijád Hidžáb v pondělí prohlásil, že pád Aleppa neoslabí odhodlání odpůrců syrského prezidenta Bašára Asada usilovat o jeho svržení.

"Povstalci se zcela zhroutili, bitva o Aleppo se blíží ke konci," uvedl Rahmán. Jeho organizace, která sleduje dění v Sýrii z Británie prostřednictvím sítě informátorů, také uvedla, že syrská armáda v pondělí při útocích na několik pozic protivládních sil ve městě zabila nejméně 60 bojovníků a civilistů.

Rebelové se podle šéfa SOHR stáhli zejména z klíčové čtvrti Bustán al-Kasr, která leží jihozápadně od Starého Města a patří k nejvíce opevněným. Syrská státní televize v pondělí večer oznámila obsazení čtvrti armádou.

Generálporučík syrské armády Zaíd Sálih už předtím podle agentury Reuters novinářům v Aleppu řekl, že boje ve východní části města brzy skončí. "Rebelové nemají mnoho času. Mohou se buď vzdát, nebo zemřít," dodal.

Čtvrti ovládané povstalci v noci na dnešek čelily intenzivním náletům vládních letadel. Dobytí Halabu by bylo pro Asada po téměř šesti letech bojů velkým vítězstvím.

Humanitární koridor v Aleppu

Francouzský prezident François Hollande v pondělí znovu vyzval k otevření humanitárního koridoru v Aleppu, aby civilisté mohli opustit obležení. Papež František dnes v této souvislosti vyzval Asada k zajištění ochrany civilistů.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault obvinil Rusko z používání dvojího metru a ze lží s cílem podlomit úsilí o příměří v Aleppu. Podle něj Moskva na jednu stranu tvrdí, že vyjednává o příměří, ale na druhou stranu dál pokračuje v boji. Ayrault prohlásil, že ruským cílem je udržet Asada u moci.

Zástupce protiasadovské opozice Hidžáb v pondělí odmítl, že by i po pádu Aleppo hodlala opozice slevit ze svých požadavků. "Pokud si Asad a jeho spojenci myslí, že vojenský postup v některých oblastech bude znamenat, že budeme dělat ústupky, pak říkám, že se to nestane. Nebudeme dělat žádné ústupky," řekl podle agentury Reuters Hidžáb novinářům poté, co se sešel s Hollandem.

Hidžáb dodal, že opozice stále požaduje opravdový politický proces na základě rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které předpokládají v Sýrii přechod k demokracii.

Hidžáb je hlavním koordinátorem opoziční vyjednávací komise (HNC), opoziční skupiny, která se účastnila mírových rozhovorů pod záštitou OSN v Ženevě. Jednání ale skončila bez výsledku.

Hidžáb se také vyjádřil k obnoveným bojům o Palmýru. O vojácích syrského režimu řekl, že se zachovali jako prchající krysy, když se ocitli tváří v tvář bojovníkům Islámského státu (IS).

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyjádřil podle agentury AP názor, že útok na Palmýru byl zorganizován koalicí vedenou USA s cílem odvrátit pozornost od situace v Aleppu, respektive proto, aby "bandité" v Aleppu získali oddechový čas.

Ruské ministerstvo obrany podle ruské tiskové agentury RIA útok IS označilo za následek toho, že byly útoky proti Aleppu v nedávné době na několik týdnů přerušeny, což prý islamistům umožnilo přeskupit síly. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle téže agentury zase tvrdil, že přeskupení sil IS vyvolala jednak ofenzíva USA a iráckých sil proti Mosulu, jednak zmírnění náletů na Rakku, syrskou baštu IS.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Mannovi za výroky o teplických prvňáčcích. Na místě se odvolal

Česká advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Michaelu Mannovi za výroky, které pronesl a napsal v souvislosti s kauzou nenávistného komentování fotografie teplických prvňáčků. Výsledek kárného řízení ve čtvrtek na dotaz sdělila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Rozhodnutí zatím není pravomocné, Mann se odvolal.

"Odvolal jsem se samozřejmě hned na místě," řekl Mann. S napomenutím nesouhlasí. "Snad můžu obhajovat svého klienta, ne?" dodal.

Advokát hájil muže, který v roce 2017 přidal na sociální síti komentář pod snímek žáků první třídy teplické Základní školy Plynárenská. Do třídy chodily převážně romské a arabské děti. Muž pod fotografii napsal "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!". Mann pak v rozhovoru pro server iRozhlas.cz řekl, že se komentáři sám zasmál a že jde o klasický černý humor. K věci se vyjadřoval také na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy