New York / Damašek - Během dva a tři čtvrtě roku trvající občanské války v Sýrii byly použity chemické zbraně, a to možná až v pěti případech.
Viníka ale ze závěrečné zprávy zbrojních inspektorů, kterou ve čtvrtek obdržel generální tajemník OSN Pan Ki-mun, nikdo nezjistí.
Ghúta a čtyři další
Tým vedený Švédem Akem Sellströmem prověřoval celkem sedm případů. A důkazy našel na pěti místech.
Nejenže potvrdil použití nebezpečného arzenálu v srpnu na předměstích Damašku, ale ve zprávě zmiňuje i další čtyři případy: Chán al-Asal u Aleppa, Džabár, Sarákib a Ašrafíj Sahnáju.
"Mise Spojených národů sesbírala jasné a přesvědčivé důkazy, že chemické zbraně byly v relativně velké míře použity proti civilistům, včetně dětí, a to 21. srpna 2013 v Ghútě u Damašku," píše se v 82stránkovém dokumentu.
Právě zmíněný útok si podle odhadů vyžádal přes 1300 mrtvých a stál na počátku mezinárodního tlaku, jenž vyvrcholil přijetím rezoluce Rady bezpečnosti OSN a příslibem režimu prezidenta Bašára Asada, že veškeré chemické zbraně zničí.
A to navzdory faktu, že dodnes tvrdošíjně odmítá, že by zbraně použil. Viní z toho naopak opozici.
Ženeva na dohled
Občanská válka v Sýrii vypukla v březnu 2011 a doposud si podle odhadů OSN vyžádala přes 100 000 mrtvých. Miliony Syřanů prchly z rodné země, další museli opustit své domovy.
Vojenské řešení konfliktu se zdá být v nedohlednu, a tak mezinárodní společenství usiluje o mírovou dohodu. Konference by se měla uskutečnit v lednu ve švýcarské Ženevě, ale stále není jasné, zda se podaří k jednacímu stolu dostat obě znesvářené strany.
Asadův chemický arzenál by pak měl být zlikvidován do poloviny příštího roku.