V Indonésii nalezli trup havarovaného letadla, těla i černé skříňky

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 1. 2021 21:42
Indonéští potápěči nalezli v Jávském moři části trupu letadla, které se v sobotu krátce po startu z Jakarty ztratilo z radarů indonéským aeroliniím Sriwijaya Air. Na palubě boeingu bylo 62 lidí. Objeveny byly také části lidských těl, oblečení a trosky, napsala agentura AP. Později byly lokalizovány i takzvané černé skříňky.
Pracovníci indonéského námořnictva přivážejí trosky, které zřejmě pocházejí ze zříceného letadla společnosti Sriwijaya Air
Pracovníci indonéského námořnictva přivážejí trosky, které zřejmě pocházejí ze zříceného letadla společnosti Sriwijaya Air | Foto: Antara Foto/M Risyal Hidayat/via Reuters

"Dostali jsme od potápěčů zprávy, že viditelnost ve vodě je dobrá, což umožnilo nalézt některé části letadla," řekl vysoce postavený armádní činitel Hadi Tjahjanto. "Jsme si jisti, že je to místo, kde letadlo havarovalo," dodal s tím, že se podařilo nalézt části trupu, na nichž byly patrné registrační značky stroje. Trosky se nachází v hloubce asi 23 metrů. Pátrací akce pokračuje.

Místní policie dříve informovala, že mezi ostrovy Lancang a Laki nalezla kusy lidských těl, oblečení a trosky. Zatím posledním objevem jsou dvě černé skříňky, na jejichž vyproštění se ovšem dál pracuje.

Podle AP stále není jasné, co havárii Boeingu 737-500 aerolinky Sriwijaya Air letícího z Jakarty do města Pontianak v západní části ostrova Borneo způsobilo. Napovědět by mohly právě černé skříňky, které obsahují záznamník letových údajů i hovoru v pilotní kabině.

Místní rybáři médiím sdělili, že v sobotu odpoledne poblíž místa nehody slyšeli explozi. "Slyšeli jsme něco vybuchnout, mysleli jsme, že je to bomba nebo cunami, protože jsme následně viděli velký stříkanec vody," řekl jeden z nich. Podle dalšího v době havárie silně pršelo a bylo velmi špatné počasí.

Letadlo během minuty kleslo o 3 kilometry

Šéf aerolinek Sriwijaya Air řekl, že letadlo bylo po technické stránce v pořádku a ještě v sobotu před nehodou podniklo další let. Jednalo se o 27 let starý stroj, který dříve sloužil ve Spojených státech.

Letoun zmizel z obrazovek radarů v sobotu čtyři minuty po startu ve 14:40 místního času (8:40 SEČ). Podle twitterového účtu webu Flightradar24, který sleduje letecké spoje, zhruba čtyři minuty po odletu z Jakarty ztratil let SJ182 během jedné minuty více než 3000 metrů výšky. 

Na palubě bylo podle indonéského ministra dopravy 56 pasažérů včetně sedmi dětí a šest členů posádky. Let měl trvat zhruba 90 minut a stroj se měl většinou pohybovat nad Jávským mořem. Sriwijaya Air je nízkonákladová společnost, která létá do desítek domácích a zahraničních destinací.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že na palubě nebyl žádný občan České republiky a patrně ani jiné země Evropské unie. 

V Indonésii se havaruje často

Dopravní neštěstí, včetně leteckých, jsou v Indonésii poměrně častá. Na vině je podle BBC přeplněnost spojů, zastaralá infrastruktura a nedostatečné bezpečnostní normy.

V Indonésii se v říjnu 2019 zřítil do Jávského moře letoun Boeing 737 MAX indonéské letecké společnosti Lion Air. Na palubě stroje, který také odletěl z Jakarty, tehdy zahynulo 189 lidí. O pět měsíců později se zřítil další Boeing 737 MAX, který patřil společnosti Ethiopian Airlines. Boeing v reakci na obě nehody odstavil tento model na celém světě z provozu.

Potápěči nacházejí na dně moře části Boeingu 737 MAX 8 společnosti Lion Air. Nový letoun se zřítil do vln v pondělí jen několik minut po startu. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy