Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, o život přišlo nejméně 92 lidí. Další zůstávají pod troskami

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 12. 2016 10:16
Nejméně 92 lidí přišlo o život při silném zemětřesení, které ve středu brzy ráno zasáhlo indonéskou provincii Aceh. Zraněných jsou podle úřadů stovky a další desítky lidí zůstávají uvězněny pod zřícenými budovami. Nejvíce postiženou oblastí je zřejmě Pidie Jaya. Agentura AP s odvoláním na informace od představitele oblasti Aiyubu Abbase uvedla, že se zde zřítilo více než 40 budov, včetně mešit, obchodů a domů.
Lidé si prohlížení následky zemětřesení, které zasáhlo Indonésii,
Lidé si prohlížení následky zemětřesení, které zasáhlo Indonésii, | Foto: Reuters

Jakarta – Severní indonéskou provincii Aceh postihlo brzy ráno místního času silné zemětřesení o síle 6,5 stupně. O život přišlo nejméně 92 lidí, doposud se uvádělo 54 obětí. Mezi mrtvými jsou i děti. Zraněných je téměř 300, z nichž více než 70 je zraněno vážně.

Podle místních úřadů bilance pravděpodobně dál poroste, protože množství lidí zůstává pod troskami, píší agentury.

"Zemětřesení bylo silně cítit a mnoho lidí zpanikařilo a hrnulo se ven, jak se domy hroutily," uvedl v prohlášení Sutopo Nugroho z národního úřadu pro řízení katastrof (BNPB). Fotky na sociálních sítích ukazují budovy v rozvalinách, spadlé elektrické vedení a lidi shromážděné venku na nárožích, uvedla agentura Reuters.

Otřesy o síle 6,5 stupně, které udeřily ve středu po 5:00 místního času (v úterý po 23:00 středoevropského času), zničily nejméně 125 domovů, 105 obchodů a 14 mešit.

V provincii Aceh byl vyhlášen stav nouze. Nejvíce postiženou oblastí je pobřežní okres Pidie Jaya, odkud pochází většina obětí. Právě tato oblast byla nejblíže centru otřesů, jež byly podle americké geologické služby (USGS) v hloubce 17 kilometrů. Jiné zdroje uvádějí hloubku deset kilometrů. Lidé umírali také v sousedním okrese Bireuen.

Zřícená mešita v indonéském Meuredu v provincii Aceh.
Zřícená mešita v indonéském Meuredu v provincii Aceh. | Foto: Reuters

V Pidie Jaya se nedostává vyprošťovací techniky, na televizních snímcích bylo vidět, jak záchranáři vynášejí těla mrtvých ze sutin. Prezident Joko Widodo nařídil, aby se do záchranné operace zapojily všechny vládní agentury.

Otřesy nevyvolaly přívalové vlny, ale mnozí lidé z pobřeží z obav před tsunami prchali do kopců. Podle záchranářů bylo po počátečním zemětřesení cítit ještě nejméně pět následných otřesů. Svědci popsali dnešní otřesy jako pocitově horší než zemětřesení, které Aceh postihlo v roce 2004 a devastující přívalová vlna tam pak zabila na 100 000 lidí. Zpustošeno tehdy bylo pobřeží asi 14 asijských zemí a celkově o život přišlo přes 230 000 lidí.

Podle původních údajů měly dnešní otřesy sílu 6,4 stupně, USGS později údaj zpřesnila na 6,5 stupně.

Indonésie leží v místě, kde se stýkají kontinentální desky a jejich pohyb způsobuje častá zemětřesení. Každý rok je jich na souostroví zaznamenáno na 7000.

 

Právě se děje

Další zprávy