Záplavy a sesuvy půdy způsobené přívalovými dešti postihly oblast v neděli večer. Zasaženo bylo šest horských vesnic poblíž města Jember, zhruba 900 kilometrů východně od metropole Jakarty. Ještě v úterý se však nepodařilo zpřístupnit všechny osady a počet obětí stále stoupá.
Záplavy zničily stovky domů a více než 5400 lidí se ocitlo bez střechy nad hlavou. Jak uvedl zástupce ministerstva informací Eddy Susilo, vojáci našli 57 mrtvých vesničanů a při zásahu zahynuli i dva záchranáři.
Do vesnic se nelze dostat
Počet obětí se ovšem může zvyšovat. Některé vesnice jsou totiž stále odříznuty od světa. Na vině jsou zničené mosty a závaly na silnicích. V nepřístupných osadách je uvězněno zhruba 300 lidí.
Jeden z vesničanů, osmatřicetiletý Ratimir, utekl spolu se svým dítětem do lesa a zachránil se. Jeho žena ovšem zahynula a voda zničila i jeho dům. "Jsem zoufalý, protože jsem ztratil ženu a dům, jediné, co mi zbylo, je moje miminko," řekl.
Více o Indonésii najdete ZDE
Ve vesnici Kemiri staví stovka vojáků provizorní mosty z padlých stromů. Vrstva bahna, která srovnala se zemí většinu zdejších domů, dosahuje i teď až do pasu. Záchranářské práce však stále zpomalují nové deště a vzduté hladiny řek.
Více sesuvů půdy? Kvůli kácení lesů
Záplavy a sesuvy půdy jsou v tropické Indonésii poměrně časté. Zejména mnoho sesuvů je ovšem způsobeno stále rozšířenějším kácením lesů, často ilegálním. Lesy totiž tvoří přirozenou zábranu pohybu půdy a jejich nedostatek usnadňuje sesuvy během období dešťů.
PŘEČTĚTE SI: Indonésie může vyrábět Tamiflu
"Jak by mohlo bahno tak snadno zasáhnout vesnice, kdyby mu v tom zabránil les?" řekl agentuře Reuters Eddy Susilo.
Někteří místní politikové obviňují z neštěstí mezinárodní společnosti pěstující na Jávě kávu. "Ti, kteří stromy pokáceli, se nyní koukají na záplavy v televizi a vesničané trpí," řekl člen místního zastupitelstva Suyoto.