Hvězda Bétancourtové stoupá. Bude prezidentkou?

Roman Gazdík
19. 7. 2008 18:00
Politička po vysvobození válcuje žebříčky popularity
Íngrid Betancourtová v jeskyni Massabiel v Lurdech
Íngrid Betancourtová v jeskyni Massabiel v Lurdech | Foto: Reuters

Paříž - Když byla v únoru 2002 Revolučními ozbrojenými silami Kolumbie (FARC) unesena tehdejší prezidentská kandidátka za stranu zelených Íngrid Bétancourtová, měla podporu okolo jednoho procenta Kolumbijců.

Dnes je po současném prezidentu Álvaro Uribem druhým nejpopulárnějším kolumbijským politikem. Z Bétancourtové tak zajetí u partyzánů, ze kterého byla osvobozena kolumbijskou armádou 2. července, učinilo hvězdu.

Mnozí se proto společně s kolumbijským týdeníkem Semana ptají: Bude Íngrid prezidentkou?

Čtěte také: Osvobození zajatců: další v řadě pohrom pro FARC

Ani machistická Jižní Amerika se už totiž spojení ženy a nejvyššího politického úřadu nebrání. V Chile od roku 2006 vládne svobodná matka Michelle Bacheletová a Argentina na podzim minulého roku zvolila "novou Evitu" Cristinu Fernandézovou-Kirchnerovou.

Nástupem Bétancourtové do funkce by se také latinskoamerická pravicová "černá ovce" Kolumbie zařadila do zástupu levicových režimů, které jsou na jižním kontinentu nyní v módě.

Podle mnohých analytiků by země, kde je jakýkoliv pokus o levicovou politiku napadán jako spojenectví s terorismem, velmi potřebovala umírněnou političku, do které se bývalá radikálka nyní transformovala.

A tomu, že by mohla Bétancourtová skutečně kandidovat, mnohé nasvědčuje.

Bétancourtová v jednom kole

Zaprvé samotné jednání političky, která se s vervou okamžitě pustila do práce. Na rozdíl od její bývalé kandidátky na viceprezidentku Clary Rojasové, která se po svém propuštění v lednu uchýlila do ústraní, je Íngrid nyní všude plno.

Čtěte také: Malý Emmanuel spatřil svou matku. Po třech letech

Během jejího zajetí kolovaly historky o manželově nevěře. Polibek tak dala raději Sarkozymu
Během jejího zajetí kolovaly historky o manželově nevěře. Polibek tak dala raději Sarkozymu | Foto: Profimédia

Mnozí by se po šestiletém zajetí v džungli snažili napravit pošramocené rodinné vztahy, ale ona se místo toho vrhla do víru politického života. Sotva byla zachráněna, už se vydala do Francie, kde se setkala se současným i bývalým prezidentem a převzala vysoké státní vyznamenání.

Novinám poskytuje jeden rozhovor za druhým a telefonovala si také s mnohými světovými vůdci, mimo jiné s regionální těžkou váhou - venezuelským prezidentem Hugem Chávezem, kterého stihla pochválit i zkritizovat.

Na tuto neděli pak plánuje v Paříži koncert na podporu 700 rukojmích, kteří nadále zůstávají v kolumbijském pralese. V úterý se setká s papežem a spekuluje se už i o Nobelově ceně míru.

Budu prezidentkou... když bude třeba

Přestože se chce vrátit do politiky, konkrétněji zatím o své budoucnosti mluvit nechce.

"Došla jsem k závěru, že se pravděpodobně vrátím do politiky, protože je mým osudem, ale nyní o tom mluvit nebudu," řekla deníku Semana. "Pokud bych v některý okamžik viděla, že je dobré pro Kolumbii, abych tam (v prezidentském křesle - pozn. red.) byla, budu tam," dodala pro server BBC Mundo.

Podle svědectví bývalých spoluvězňů jsou však taková prohlášení příliš skromná.

Během zajetí totiž údajně připravila detailní vládní program o sto devadesáti stranách, který počítá například se zřízením rychlovlaků či s postavením nového velkoměsta ve stylu Brasilie, kde by našly domov tři miliony Kolumbijců vyhnaných válkou.

Uribe ve sporu s justicí

Jedním z ožehavých témat pro Bétancourtovou je právě osvobození zbývajících rukojmích. Osvobozená aktivistka kritizuje současného prezidenta Uribeho kvůli jeho "extremistickému jazyku nenávisti".

Podle ní je sice třeba na FARC vojensky tlačit, ale zároveň s nimi vyjednávat, čemuž se Uribe - napojený na pravicové narkoskupiny - brání zuby nehty.

Prezident si je popularity bývalých rukojmí dobře vědom. Když se na přelomu minulého a předminulého roku podařilo utéct z tábora partyzánů Fernandu Araújovi, ihned z něj učinil svého ministra zahraničí.

Vysvobození Bétancourtové může být pro Uribeho medvědí službou.
Vysvobození Bétancourtové může být pro Uribeho medvědí službou. | Foto: Reuters

Uribe je navíc ve sporu s nejvyšším soudem kvůli tomu, že jeho strana uplatila některé politiky před reformou ústavy roku 2006, která mu umožnila ucházet se o druhý mandát.

Shakira: Íngrid = naděje

Nyní by chtěl Uribe ústavu změnit znovu, aby mohl za dva roky kandidovat potřetí. Dosud mohl argumentovat svou podporou přesahující osmdesát procent i tím, že neexistuje nikdo, kdo by ho zastoupil.

Osvobozením Bétancourtové si však možná sám vytvořil svého největšího rivala.

"Více než symbolem našeho konfliktu je Íngrid obličejem kolumbijské naděje," prohlásila po setkání s Bétancourtovou populární kolumbijská zpěvačka Shakira. "Vlila do nás sílu a moc, která nás v těchto chvílích udržuje jednotné."

Pokud by Uribe nekandidoval, získala by nyní 31 procent a volby vyhrála. Druhý v závodě, současný ministr obrany Juan Manuel Santos, má podporu o 16 procent nižší.

 

Právě se děje

Další zprávy