Malý Emmanuel spatřil svou matku. Po třech letech

Roman Gazdík
14. 1. 2008 16:05
Narodil se v džungli, žil v sirotčinci. VIDEO
Objetí po třech letech.
Objetí po třech letech. | Foto: Reuters

Bogota - Kolumbijská politička Clara Rojasová, která byla ve čtvrtek propuštěna levicovými guerillami FARC ze zajetí, včera přiletěla do Bogoty a po dlouhé době se shledala se svým malým synem Emmanuelem. V kolumbijské džungli strávila šest let.

"Je mi podobný. Je tak maličký a hezoučký. Co mě nejvíce dojalo, byl jeho úsměv, a samozřejmě pláč," sdělila dojatá Rojasová televizní stanici Telesur.

Rojasová byla společně s druhou propuštěnou rukojmí, bývalou senátorkou Consuelo Gonzálezovou, až dosud ve Venezuele, kam je dopravily vrtulníky venezuelského prezidenta Huga Cháveze. Tomu partyzáni oznámili souřadnice místa v pralese, na kterých se obě političky nacházely.

V noci z neděle na pondělí poprvé Emmanuel strávil noc v domě své právoplatné rodiny.

Symbol rozdělené země

Tříletý chlapec se narodil v džungli a jeho otcem je jeden z partyzánů. Guerilla ho matce po osmi měsících od narození odejmula a předala muži jménem José Gomez. Ani u něj však nezůstal. Gomez ho totiž roku 2005 postoupil do péče dětského domova v Bogotě, aniž by kdokoli věděl, že se jedná právě o syna Rojasové.

Jeho pravá identita byla odhalena teprve na konci prosince, když ho partyzáni nemohli nalézt.

Podobně jako před lety kubánský Elián se Emmanuel stal pro Kolumbii symbolem. Symbolem utrpení rodin v zemi rozdělené občanskou válkou, ideologiemi i kokainovými penězi. Boj levicových guerill s vládou trvá v Kolumbii již více než padesát let.

Rojasová kromě setkání se synem pronesla i politické poselství. V něm kritizovala Chávezův návrh, aby mezinárodní společenství přestalo mluvit o FARC jako o "teroristech". Chávez by kolumbijským guerillám rád přiznal status "vzbouřeneckých armád". Jak Evropská Unie, tak Spojené státy nyní vedou FARC na svém seznamu teroristických organizací.

"Představa, že by měli být označováni za lidovou armádu, mě znepokojuje, když vidíte, že jsou cvičeni k tomu, aby unášeli. Únosy jsou zločiny proti lidskosti," citoval političku uruguajský server Mercopress.com.

Vyškrtnutí FARC se seznamu teroristických organizací již odmítlo Španělsko.

FARC unášejí i nadále

Podle unesených političek je život rukojmích v džungli velmi tvrdý. Někteří z nich jsou celý den v řetězech.

"Cítili jsme se hrozně, když jsme viděli některé z rukojmích, kteří museli spát připoutaní ke sloupu," prohlásila Gonzálezová.

Že by partyzáni neměli unášet lidi, kterých je nyní v táborech FARC zadržováno přibližně 750, si myslí i Chávez.

"Nesouhlasím s únosy a nesouhlasím s ozbrojeným bojem," prohlásil venezuelský prezident. Podle Caracasu by však k řešení konfliktu přesto pomohlo, pokud by guerillám kolumbijská strana přiznala válečný status.

"Prezidente Uribe, pokud přiznáte FARC válečný status, ...okamžitě pro ně začnou platit ženevské konvence... Pak budou muset zanechat únosů a teroristických akcí proti civilistům," citoval Cháveze kolumbijský deník El Tiempo. 

Zatím se však zdá, že Chávezova slova na guerilly příliš neplatí. Ve stejných chvílích, kdy se Clara Rojasová objímala v Bogotě se svým synem, unesly FARC nedaleko panamských hranic šest kolumbijských turistů.

 

Právě se děje

Další zprávy