Hrozba chřipkové pandemie podle WHO stále trvá

Zahraničí Zahraničí
3. 5. 2009 9:00
Kanada hlásí případ prasat nakažených člověkem
Virus byl identifikován už v 17 zemích. Víc než polovina jich je v Evropě. Pořád jde ale o ojedinělé případy.
Virus byl identifikován už v 17 zemích. Víc než polovina jich je v Evropě. Pořád jde ale o ojedinělé případy. | Foto: Reuters

Ženeva/Washington/Mexico City - Hrozí světu v souvislosti s výskytem nového chřipkového viru A/H1N1 pandemie, nebo ne? Zdá se, že ani Světová zdravotnická organizace (WHO) v tom nemá jasno.

„Nic nenasvědčuje tomu, že by mimo Severní Ameriku docházelo k setrvalému šíření viru z komunity na komunitu," prohlásil na dnešní tiskové konferenci v Ženevě ředitel WHO pro globální připravenost Michael Ryan. Vzápětí však dodal:

„Nemoc se nicméně dále šíří, a tak je třeba počítat s možným vyhlášením nejvyššího stupně varování. Nezbývá než doufat, že se tak nestane."

Ryan zároveň pochválil evropské státy, které tvoří více než polovinu všech zemí, kde byl dosud virus identifikován, za to, že svým efektivním postupem zatím zjevně udržely situaci pod kontrolou. Příštích několik dní podle něj napoví více ohledně samotného viru, jehož nebezpečnost se podle dosavadních zjištění nezdá být vyšší než u běžných sezónních chřipek.

V Kanadě se nakazila prasata

Vůbec poprvé se objevil případ, kdy se prasata zřejmě nakazila od člověka. Kanadský tesař pobýval v Mexiku, do provincie Alberta se vrátil nemocný. Nakazila se od něj nejen jeho rodina, ale i stádo prasat na farmě, kde pracuje.

200 zvířat je teď v karanténě. Jejich vybíjení se nechystá. Konzumací vepřového se podle WHO nakazit nelze.

Virus, který se před více než týdnem poprvé objevil v Mexiku a vznikl pravděpodobně zmutováním kmenů ptačí, prasečí a běžné lidské chřipky, byl nově zjištěn také v Irsku. Oznámila to v sobotu večer tamní veřejnoprávní televize RTE. Tím se počet zemí, kde se vyskytují nositelé nového viru, zvýšil na 18. V Evropě jich je rovných deset.

Ve Spojených státech, které jsou po Mexiku druhou nejhůře zasaženou zemí, je podle posledních informací potvrzeno 160 infikovaných v 21 různých státech.

"Zůstáváme ve střehu," prohlásila na tiskové konferenci Anne Schuchatová ze Střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC). "Známe z minulosti případy, kdy se věci zdánlivě zlepšovaly, aby pak znovu došlo ke zhoršení... Myslím, že (se situací) v Mexiku si hned tak neoddechneme," dodala.

Nákaza je už i v Asii

Hongkong. Policistá hlídá před hotelem v karanténě
Hongkong. Policistá hlídá před hotelem v karanténě | Foto: Reuters

V pátek se nákaza poprvé objevila také v Asii, čehož se odborníci velmi obávali vzhledem k vysoké hustotě zalidnění a velkému potenciálu dalšího šíření viru. Hong Kong a Jižní Korea potvrdily každý po jednom případu.

Kvůli nákaze byl v Hongkongu uzavřen celý hotel, ve kterém pobýval nakažený pětadvacetiletý muž, jenž přicestoval z Mexika. Vchod do hotelu hlídá policie. Na tři sta lidí, kteří v něm rovněž byli, má být podle BBC týden v karanténě.

Po celém světě je tak podle posledních údajů WHO infikováno virem přes 615 lidí - což je oproti středečním 147 a pátečním 257 poměrně výrazný nárůst.

Mrtvých je méně, než se předpokládalo

Virus ale podle všeho není tak smrtonosný, jak se původně zdálo. Mexický ministr zdravotnictví totiž oznámil, že počet úmrtí na novou chřipku je nižší, než se předpokládalo.

Přestože s rostoucí vzdáleností od mexické metropole úroveň nervozity z možného onemocnění citelně klesá, roušky chránící před nákazou lze zahlédnout i v resortech na tichomořském pobřeží
Přestože s rostoucí vzdáleností od mexické metropole úroveň nervozity z možného onemocnění citelně klesá, roušky chránící před nákazou lze zahlédnout i v resortech na tichomořském pobřeží | Foto: Petr Myška

Ze 176 podezřelých a prověřovaných úmrtí potvrdily testy u 19 jako příčinu smrti virus prasečí chřipky. U dalších 75 zemřelých však lékaři virus vyloučili. Vzorky dalších 85 zemřelých se ještě zkoumají. Počet nakažených lidí stoupl v zemi na 397.

Mexický ministr zdravotnictví Jose Angel Cordova zároveň BBC řekl, že úmrtnost je v tomto případě srovnatelná s počtem zemřelých na běžnou chřipku.

Ministři zdravotnictví zemí Evropské unie sice označili ve čtvrtek nemoc za potenciální celosvětovou hrozbu, ale Unie nebude zavádět celoevropský zákaz cest do Mexika.

WHO také oznámila, že první dávky účinného očkování proti novému viru budou k dispozici do půl roku. Běžně používaná očkování zatím prokázala jen malou účinnost.

V Česku zatím žádný případ

V České republice zatím žádný potvrzený případ hlášen není. Vyšetření kvůli obavám z nákazy vyhledalo v Česku zatím 41 lidí. U 14 z nich už vyšetření infekci vyloučilo, u dalších 21 se na definitivní výsledek vyšetření čeká.

Odborníci, kteří mají zkušenosti s bojem proti epidemii SARS a ptačí chřipky v Asii, rizika vyplývající z nové chřipky sice nebanalizují, zatím ji ale považují za mírnější než ostatní zmíněné choroby.

Podle Masata Tašira, zaměstnance japonského národního ústavu infekčních chorob a člena krizového výboru WHO, není v případě nového viru A(H1N1) nutné postupovat stejně přísně jako v případě ptačí chřipky, ale je zapotřebí reagovat flexibilně.

 

Právě se děje

Další zprávy