Další hrozba pro globální ekonomiku. Čínské akcie padají

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 7. 2015 16:50
Od poloviny června už čínské akcie oslabily o více než 30 procent, což by mohlo mít na druhou největší světovou ekonomiku výrazně negativní dopady.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Šanghaj - Čínský akciový trh dnes výrazně prohloubil pokles, a jeho hlavní index tak spadl na čtyřměsíční minimum. Investoři zřejmě propadli panice a čínských akcií se zbavují navzdory novým opatřením úřadů ke stabilizaci trhu. Podle některých globálních investorů by mohl propad čínských akcií představovat pro světové hospodářství větší riziko než současná krize v eurozóně.

Index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, dnes klesl o 6,75 procenta na 3663,04 bodu. Index už v úterý odepsal 1,8 procenta.

Čínská komise pro regulaci cenných papírů zároveň ve snaze zastavit propad na tamním akciovém trhu zakázala akcionářům firem kotovaných na burze prodávat své podíly přesahující pět procent, uvedla agentura Bloomberg. Tito investoři tak musí po dobu šesti měsíců držet své pozice.

Rostoucí obavy investorů se odrážejí i na dalších asijských trzích. Index tokijské burzy Nikkei dnes uzavřel se ztrátou 3,14 procenta a končil na 19.737,64 bodu. Zaznamenal tak nejprudší denní pokles za více než rok. Regionální index MSCI pro oblast Asie a Tichomoří se dnes propadl na nejnižší úroveň od loňského února.

Čínské akcie oslabily o třetinu

Od poloviny června už čínské akcie oslabily o více než 30 procent, což by mohlo mít na druhou největší světovou ekonomiku výrazně negativní dopady. Analytici společnosti Bank of America Merrill Lynch předpokládají, že pokles čínského trhu povede k dalšímu zpomalení hospodářského růstu, k poklesu firemních zisků a ke zvýšenému riziku finanční krize.

"Dnes se vše točí kolem Číny. Řecko je nyní v pozadí, neboť dostalo nový konečný termín (k dosažení dohody o řešení dluhové krize)," řekl agentuře Reuters analytik Ajako Sera ze společnosti Sumitomo Mitsui Trust Bank.

Čínská komise pro regulaci cenných papírů uvedla, že zaznamenala výrazný nárůst "iracionálních prodejů" akcií. Dodala, že úřady poskytnou makléřským firmám, které půjčily investorům na nákupy akcií velké množství peněz, dostatek likvidity, aby byly schopny zmírnit na trhu "atmosféru paniky".

Centrální banka sdělila, že podpoří stabilitu na akciovém trhu a bude situaci "pozorně sledovat". Propad cen akcií přiměl Peking už v minulých dnech k řadě opatření na podporu trhu, včetně embarga na vydávání nových akcií či snížení úrokových sazeb.

Firmy zastavují obchodování

Na burzách v Šanghaji a Šen-čenu dnes pozastavilo obchodování se svými akciemi dalších více než 500 firem. Celkově tak již obchody s akciemi přerušilo kolem 1300 podniků. To představuje téměř polovinu ze zhruba 2800 firem, jejichž akcie jsou zaregistrovány na čínských burzách.

Výprodej na čínském akciovém trhu odstartoval poté, co se indexy od loňského listopadu do poloviny letošního června více než zdvojnásobily. Za prudkým vzestupem stáli zejména drobní investoři, využívající k nákupům akcií vypůjčené peníze.

K zahájení výprodeje přispěla vlna nových akciových emisí, obavy ze zpřísnění pravidel pro výpůjčky k nákupům akcií, nejistota ohledně domácí měnové politiky a snaha vybrat si dosažené zisky před koncem pololetí. Propad za poslední tři týdny už smazal většinu zisků předešlých osmi měsíců.

Burzovní krach by mohl mít nepříznivé dopady na celou čínskou ekonomiku, která v poslední době postupně oslabuje. Hrubý domácí produkt Číny loni stoupl o 7,4 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za posledních 24 let. V letošním prvním čtvrtletí rostla ekonomika už jen o sedm procent.

 

Právě se děje

Další zprávy