Peking - V nejlidnatější zemi světa se po pěti letech opět naplno rozhořel boj o moc.
Ve středu začne sjezd Komunistické strany Číny, jemuž bude předsedat nejmocnější generální tajemník za posledních několik dekád.
Cíl prezidenta Si Ťin-pchinga je jasný: dostat do nového stranického vedení co nejvíc svých lidí a tím ještě víc posílit svou neotřesitelnou pozici v čele Číny. Že post hlavy státu obhájí, je už předem jasné.
Sjezd čínských soudruhů může také významně proměnit obraz státu - očekávají se velké personální změny. Kvůli věkovému limitu by se mělo obměnit až 70 procent členů ústředního výboru strany.
Ostré zákulisní boje se v posledních týdnech vedou především o místa v novém pětadvacetičlenném politbyru a v jeho stálém výboru, ve kterém zasedá sedm straníků.
Čím více loajálních aparátčíků prezident Si do mocných orgánů dosadí, tím větší bude mít šanci, že zůstane na "trůnu" i po roce 2022. A to i navzdory zvyklostem, které omezují prezidentský mandát na deset let.
Nepsaná pravidla pro nás neplatí
Druhou klíčovou otázkou pro nyní čtyřiašedesátiletou hlavu státu je, zda na sjezdu dojde k prolomení nepsaného pravidla, které určuje věkový limit pro členy politbyra na 68 let. Jestliže ano, svítá i jemu naděje na třetí pětiletku.
Deset členů současného politbyra je starších 68 let. Stejně tak pět ze sedmi členů jeho stálého výboru, a to včetně Wang Čchi-šana, který je nejvlivnějším Siovým spojencem ve vedení partaje.
Wang má přezdívku "protikorupční car" a stojí v čele mocné Ústřední komise pro kontrolu disciplíny. Sám prezident, který se v prvním volebním období zaměřoval právě na potírání korupce, už dal jasně najevo, že Wang je pro něj natolik cenný, že nepsaná pravidla nebude dodržovat.
"S největší pravděpodobností zůstane na nějaké pozici. Udržuje si moc, je pro Siho důležitý," citovala agentura Reuters Čang Li-fana, politického komentátora z Pekingu.
Jedna z variant dokonce je, že by se Wang Čchi-šan mohl stát premiérem. Současný předseda vlády Li Kche-čchiang by pak přešel na post šéfa parlamentu.
Počet nepřátel roste
Si Ťin-pching se navíc zjevně nechystá před říjnovým sjezdem oznámit jméno svého nástupce, čímž poruší jednu z dalších mnohaletých zvyklostí. Podle některých analytiků chce setrvat v čele strany i státu i po roce 2022.
"Siovi oponenti jsou bezmocní, taková je teď jeho moc a demonstrovaná ochota ji použít," napsal ve své analýze Richard McGregor z australského think-tanku Lowy Institute.
Že se Si se svými protivníky dokáže nemilosrdně vypořádat, ukázal například případ bývalého vysokého funkcionáře komunistické strany Po Si-laje. Politik, který mohl být prezidentovým nástupcem, před čtyřmi lety dostal doživotí za přijímání úplatků a zneužívání moci.
Počet nepřátel, které si prezident ve straně udělal, je však podle McGregora vysoký. "Zničil a stále ničí velké množství kdysi mocných a bohatých lidí z průmyslu a finančního sektoru," dodal McGregor.
Společnost je podle něj zastrašená. Dokonce i mainstreamoví politici se drží stranou z obavy, že se ocitnou v nemilosti. V dlouhodobém horizontu se to podle McGregora může obrátit proti současnému prezidentovi.
Sítem čistek, jejichž společným jmenovatelem byla většinou korupce nebo "vybočení ze stranické linie", od posledního sjezdu v roce 2012 neprošlo deset procent z 376 členů ústředního výboru komunistické strany, a dokonce i jeden člen politbyra.
Od roku 2013 bylo za korupci potrestáno 1,34 milionu úředníků. S tvrdými tresty skončily ve vězení desítky vysoce postavených lidí včetně vlivných stranických bossů.
Na nové obsazení nejvyšších orgánů Číny čekají politici i analytici napříč kontinenty. Vliv říše středu na mezinárodní politiku neustále narůstá. Spojené státy pod vedením nevypočitatelného Donalda Trumpa se ze světové scény spíš stahují a uvolněné místo se snaží zaujmout právě Čína.
Komunistický sjezd se v hlavním městě koná za zpřísněných bezpečnostních opatření. Tisíce čínských policistů se v těchto dnech přesouvají z provincií do metropole Pekingu.
Straničtí bossové se pro rokující soudruhy pokoušejí zajistit dokonce modré nebe bez tradiční smogové clony.
Například ocelárny v nedalekém městě Chan-tan už v září kvůli sjezdu snížily výrobu na polovinu běžného objemu, aby nechrlily tolik škodlivých částic do ovzduší.