Čínský miliardář vyhrožuje vedoucím komunistům. Tvrdí, že má i videa jejich hrátek s prostitutkami

Marek Hudema Marek Hudema
14. 6. 2017 20:12
Čínský miliardář Kuo Wen-kuej tvrdí, že má informace kompromitující vedoucí čínské komunisty. Jde o úplatky, nemanželské děti, sexuální nahrávky a skrytý majetek. Část již zveřejnil a brzy prý přijdou další informace. Problém je ale zjistit, co z toho je vůbec pravda. Ukazuje se, že miliardář lže o svém podnikání, vzdělání i datu narození.
Čínský miliardář Kuo Wen-kuej.
Čínský miliardář Kuo Wen-kuej. | Foto: Reuters

Peking - Případ čínského miliardáře Kuo Wen-kueje označil americký list The New York Times za největší politický příběh z Číny letošního roku.

Nechybí v něm nic z pořádného skandálu: špioni, úplatky, sex, a dokonce ani intriky mezi vládci Číny - a to včetně samotného prezidenta Si Ťin-pchinga. Problém je zjistit, co z toho je pravda.

Vše odstartovalo na začátku letošního roku, kdy Kuo Wen-kuej, dosud nepříliš známý čínský miliardář, veřejně vystoupil v USA. Ze svého bytu na Manhattanu v ceně 68 milionů dolarů začal na sociálních sítích i v několika rozhovorech pro média obviňovat vysoké čínské funkcionáře z korupce a skrývání majetku.

A oznámil, že další odhalení budou brzy následovat.

Kuo například uvedl, že čínští politici a jejich příbuzní vlastní část čínského konglomerátu HNA Group. Ten má podíly v německé Deutsche Bank, čínských aerolinkách Hainan Airlines nebo v hotelovém řetězci Hilton.

Skupina HNA to popřela, ale cena jejích akcií na hongkongské burze stejně v dubnu výrazně spadla.

Kuo prý rovněž zná jména nevlastních potomků vysokých čínských funkcionářů a objevily se i zprávy, že má videa se záběry sexuálních hrátek čínských politiků s prostitutkami.

Peking to popřel. Tento měsíc však bylo v severovýchodní Číně odsouzeno několik státních úředníků, které měl Kuo "podplácet penězi a ženami".

Od přítele k bojovníkovi proti korupci

Kuo Wen-kuej byl přítelem náměstka státní bezpečnosti Ma Ťiena, který byl loni vyloučen ze strany kvůli korupci a odsouzen. Stejně jako Ma Ťienův šéf, který měl na starosti čínské bezpečnostní služby.

Kuo sbíral kompromitující informace o čínských politicích a zároveň je uplácel, aby mu pomáhali v obchodech s nemovitostmi a ve finančnictví.

Získal tak majetek, který čínský časopis Hurun Report odhadl na 2,3 mi­liardy dolarů (skoro 54 miliard korun).

V roce 2014 nebo 2015 Kuo z Číny utekl do USA v obavě před zatčením a začal tvrdit, že chce válčit "proti úředníkům bojujícím proti korupci, kteří jsou sami zkorumpovaní, a zemi, jež je řízena konsorciem policie a mafie".

Šlo o přímý útok proti druhému nejmocnějšímu muži Číny Wang Čchi-šanovi. Ten je členem politbyra komunistické strany, strůjcem čínské protikorupční kampaně a hlavně spojencem prezidenta Si Ťin-pchinga. Podle Kua je protikorupční tažení ve skutečnosti jen bojem o moc, a proto se Wang do něj zapojil.

Letos se budou měnit někteří členové politbyra, nejdůležitějšího orgánu vládnoucí strany. Kuova obvinění mohou Wangovi zkomplikovat snahu stát se premiérem.

Kuo je nejspíš lhář

Peking na Kua vydal přes Interpol zatykač. Později ale proti němu zastavil kampaň v tisku, a minulý měsíc dokonce pustil jeho ženu a dceru z Číny do USA.

Před pár dny však Peking mediální útok na Kua opět obnovil a zveřejnil i jednání soudu, při kterém byli za úplatky a rozkrádání odsouzeni úředníci, kteří s Kuem měli spolupracovat.

USA teď mají problém, zda Kua, který stále vyhrožuje Pekingu dalšími odhaleními, vydat.

Nemají s Čínou uzavřenou smlouvu o vydávání podezřelých, a tak nemusí. Navíc Číňanova obvinění souvisejí s politikou. A Kuo podle New York Times kdysi také poskytoval americké ambasádě v Číně informace o tamní vnitřní politice.

Na druhou stranu to komplikuje vztahy USA s Čínou, přičemž Kuo je nejspíš lhář. Podle dostupných dokumentů lže o svém podnikání, vzdělání i datu narození.

Zatím mu věří hlavně prostí Číňané, kteří se snaží v dosud nevídaném rozsahu obejít cenzuru a dostat se ke zveřejňovaným obviněním na internetu. Což Pekingu působí další starosti.

Útočná helikoptéra WZ-19, kterou si vyrobili Číňané, zvládla první let ve městě Charbin. Má dva motory a může nést 8 raket. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rozpočet je nyní ve schodku 305 miliard. Je to méně, než se očekávalo

Schodek státního rozpočtu momentálně činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí lépe, než se plánovalo. Na tiskové konferenci po jednání se senátory o daňovém balíčku to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun.

"Je menší inkaso příjmů, logicky větší výdaje. Ale ten rozpočet se vyvíjí lépe, než byl schválen. Uvidíme, jak dopadne celý rok," řekl premiér.

Ke konci října činil schodek rozpočtu 274 miliard korun. Příjmy rozpočtu ke konci října meziročně klesly o 42,3 miliardy na 1,18 bilionu korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení se snížily meziročně o 61,2 miliardy na 1,02 bilionu korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 212,1 miliardy na 1,45 bilionu korun. Po říjnových výsledcích ekonomové očekávali, že schodek rozpočtu za celý rok bude 400 až 450 miliard korun. Data o vývoji rozpočtu ke konci listopadu zveřejní ministerstvo financí v úterý 1. prosince.

Zdroj: ČTK
Další zprávy