Zavřená je nejen katedrála, ale i slavná milánská opera La Scala, místní školy, univerzita i velká část obchodů.
Epidemie koronaviru, se kterou se potýká průmyslový sever Itálie, se podepíše na ekonomice celé země. Experti se domnívají, že třetí největší ekonomice eurozóny hrozí recese. Italská vláda do karantény uvrhla celou Lombardii a 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Piemont a Benátsko, kde žije asi 16 milionů lidí. V izolaci je tak Milán, finanční a módní centrum Itálie, nebo jedna z hlavních turistických destinací na světě, Benátky.
With the outbreak of #coronavirus and closure of all Italian sites and museums, I support @_MiBACT initiative of #iorestoacasa - there are plenty of ways to see Italian historic treasures- Google explorer, respective site/ museum websites and https://t.co/pUlgvNPRXC videos! pic.twitter.com/dEvi2zmUrR
— Darius Arya (@DariusAryaDigs) March 9, 2020
Světová zdravotnická organizace (WHO) popsala italská opatření jako "odvážná". Dodala ale, že hospodářsky se jedná o "opravdovou oběť", která Itálii vyjde draho, popisuje francouzský deník Le Figaro.
"Je to naše nejtemnější hodina, ale my to zvládneme," parafrázoval italský premiér Giuseppe Conte jeden z citátů britského premiéra Winstona Churchilla z dob druhé světové války. Karanténa bude trvat nejméně do 3. dubna.
Některá opatření se vztahují i na zbytek země. Zavřené jsou i nejslavnější památky po celé zemi včetně římského Kolosea, Fora Romana, Pompejí nebo galerie Uffizi ve Florencii.
Prosím, zůstávejte doma
Epidemie koronaviru postihla hlavně hospodářské srdce Itálie. Lombardie je nejdynamičtějším a nejbohatším regionem země, který tvoří zhruba pětinu italského HDP. Výkon ekonomiky Lombardie se pohybuje nad úrovní Irska nebo Portugalska.
L'intervista del Presidente @GiuseppeConteIT a La Repubblica: https://t.co/WeRihE1AXb
— Palazzo_Chigi (@Palazzo_Chigi) March 9, 2020
V Miláně, metropoli Lombardie, působí řada italských i mezinárodních firem. Ve městě mají sídla slavné módní domy jako Prada, Valentino, Versace, Dolce & Gabbana či Armani nebo také největší italská banka UniCredit.
Starosta Milána Beppe Sala vyzval obyvatele, aby kvůli viru pozměnili svůj životní styl. "Prosím, zůstávejte co nejvíce doma," prohlásil.
A podobným výzvám čelí obyvatelé v celé oblasti, která je v karanténě. Letecké společnosti ve velkém ruší spoje do postižených oblastí, zavírají se lyžařská střediska, kina, divadla, diskotéky nebo bazény. Bary, restaurace a obchody mohou mít otevřeno jen od šesti ráno do šesti večer.
I proto bude mít koronavirus dopad na celou řadu sektorů od cestovního ruchu přes průmysl po pohostinství.
Někteří malí výrobci italských specialit včetně sýrů už museli dočasně zavřít své výrobní linky. V největším ohrožení jsou menší rodinné firmy, které mají jen jednu továrnu, na které jsou závislé, popisuje americký deník Wall Street Journal. Na rozdíl od velkých firem tak nemohou produkci snadno přesunout jinam.
Ztráty počítají také hoteliéři nebo restauratéři. Turismus přitom tvoří až 12 procent italského HDP. "Lidé ruší rezervace dokonce naplánované až na červen," uvedla majitelka dvou luxusních hotelů v Benátkách Stefania Steaová.
Všech 39 pokojů je nyní prázdných. "Jediné nové rezervace, které mám, jsou až na Vánoce a nový rok," dodala.
Obavy má také Carolina Grespiová, majitelka baru v Miláně. "Musíme platit našim dodavatelům a zaměstnancům. Takhle nemůžeme dlouho přežít," řekla pro britský deník Financial Times.
Where are the #coronavirus quarantine zones in #Italy?https://t.co/o8xLqHnNq0 pic.twitter.com/l0x9KCWQvY
— Telegraph Travel (@TelegraphTravel) March 9, 2020
Další recese na obzoru
Ekonomové se pokoušejí odhadnout, jak se koronavirus podepíše na italské ekonomice, která patří v EU mezi ty nejzranitelnější. Loni hospodářství meziročně stouplo o 0,2 procenta, tedy nejméně ze všech zemí EU.
V posledním čtvrtletí roku 2019 mezikvartálně kleslo o 0,3 procentního bodu, což je vůbec nejhorší výsledek za posledních šest let.
Kvůli viru ale bude ještě hůř. Podle některých expertů se italská ekonomika propadne do recese, a to už počtvrté od roku 2008.
Italská vláda už oznámila balík opatření, která by měla pomoci podnikům v tísni. Na pomoc jim poputuje 7,5 miliardy eur, tedy v přepočtu přes 190 miliard korun.
"Použijeme masivní šokovou terapii. Využijeme všechny lidské i hospodářské zdroje," řekl premiér Conte v rozhovoru pro deník La Repubblica. Dodal, že jeho koaliční vláda studuje další možnosti. Dnes a zítra se ještě setká s opozicí, aby jednali o dalších krocích na podporu ekonomiky.
Řím ale nemá příliš velký manévrovací prostor. Zemi tíží vysoký dluh, který je v poměru k HDP druhý největší v EU po Řecku. Dosahuje 133 procent HDP. Kvůli tomu Itálie nemá příliš mnoho možností, jak navýšit výdaje, které by mohly stimulovat ekonomiku.