Řím – Horko v Alpách ukusuje ledovce a ty vydávají po téměř století svědectví o první světové válce.
Nedaleko průsmyku Gavia lidé v tajícím ledovci našli ostatky muže. Jde o vojáka, který zde velmi pravděpodobně přišel o život v září 1918 v bitvě o San Matteo.
Ta se odehrávala ve výšce kolem 3000 metrů nad mořem, střeli se v ní vojáci Rakouska-Uherska a Itálie. Šlo tak patrně o nejvýše položené bojiště ve známých dějinách Evropy (na světě drží rekord střelba mezi pákistánskou a indickou armádou na ledovci Siačen zhruba 6000 metrů nad mořem).
Voják, jehož jméno je neznámé, byl pohřben ve vesnici San Rocco.
Není první, jehož ostatky se v důsledku teplejšího počasí a tání našly. Na podzim 2013 vydal těla dvou rakouských vojáků, zahynuvších ve věku sedmnáct a osmnáct let, ledovec Presena.
Nadace pro ochranu hor, která sídlí ve městě Aosta, uvádí, že teploty překračující čtyřicet stupňů v Itálii urychlily tání alpských ledovců. Monitoruje situaci například v okolí Mont Blanku, u města Thuile na italsko-francouzské hranici nebo na ledovci Grand Vallon Timorion.
"Rok 2015 je rokem velké ztráty ledovců v údolí Aosta,“ cituje ze zprávy nadace agentura Ansa.
Itálii - včetně severní části země – letos postihlo dlouho nevídané vedro a internetem po celém světě kolovaly před několika dny záběry automobilu, na kterém se v prudkém slunci roztavují části z plastu a gumy.
Fotografie pocházely z Caorle nedaleko Benátek.
Podle italských úřadů během léta zemřelo na následky horka v zemi přes sto lidí, nejvíce v provincii Piedmont na severozápadě země, v Toskánsku a na Sardinii.