Extrémní vedra paralyzují Polsko. Takovou krizi nepamatuje

Martin Novák Martin Novák
13. 8. 2015 11:14
Velké, energeticky náročné podniky musely snížit odběr energie. Omezuje se klimatizace a doprava. Polákům pomáhají i Češi.
Polsko zasáhly rekordní teploty.
Polsko zasáhly rekordní teploty. | Foto: Reuters

Varšava – Rekordní horko a sucho zaskočily v Evropě nejvíce Polsko. Země takovou krizi způsobenou extrémním počasím nepamatuje.

Provozovatel polské přenosové soustavy PSE nařídila omezit dodávky energií pro velké podniky a továrny, celkem se to týká asi 1600 firem.

Mezi nimi jsou i továrny Arcelor Mittal, jeden z největších dolů světa na měď společnosti KGHM, provozy chemického giganta Grupa Azoty nebo největšího producenta koksovatelného uhlí v Evropské unii JSW.

Ve Vratislavi vedení města omezilo tramvajovou dopravu, na mnoha místech po celé zemi se vypíná klimatizace, restaurace zavírají. Podle listu Gazeta Wyborcza v Chorzówě ve Slezsku uzavřeli do odvolání zábavní park.

Vláda chce udržet omezení dodávek elektřiny kvůli přetíženému energetickému systému do konce srpna. "Situace je vážná a předpověď pro nadcházející dny nepříznivá," uvedla premiérka Ewa Kopaczová.

Vyzvala domácnosti, zda by nemohly dobrovolně svoji spotřebu energie omezit. Zejména mezi desátou hodinou dopoledne a pátou odpoledne.

Ale například nemocnicím nebo letištím žádný nouzový stav nehrozí. Příliš dotčeny nejsou ani automobilky na území Polska, protože zrovna mají plánovaný letní pokles produkce.

Polští zemědělci očekávají velké ztráty.
Polští zemědělci očekávají velké ztráty. | Foto: Reuters

Podle ministra zemědělství bude nutné kompenzovat kvůli dlouhotrvajícímu suchu ztráty zemědělcům. Hlavně pěstitelům kukuřice a zeleniny.

Sucho a horko vyžadují více vody na chlazení uhelných elektráren, které stále zajišťují v Polsku téměř devadesát procent výroby elektrické energie.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz řekl agentuře ČTK, že polské problémy jsou způsobeny zřejmě tím, že tamní tepelné elektrárny jsou postavené na dolním toku řek a počítají s průtočným chlazením při výrobě elektřiny přímo z řeky, tedy bez chladících věží.

"Pokud průtok řek klesne, není dost vody na chlazení a výroba se musí omezovat," uvedl Hlinomaz.

V nádržích a řekách je hladina vody mimořádně nízká. "Registrujeme snižování zásob vody už od června. V nejbližších dnech přitom nemůžeme počítat se srážkami, které by řeky znovu naplnily," uvedla v úterý Marianna Sasinová z varšavského Institutu pro meteorologii a vodní hospodářství.

Extrémně horký má být v Polsku ještě příští týden. Varšava v sobotu zaznamenala srpnový rekord v historii měření: 36,6 stupňů. Ve Vratislavi naměřili 38 stupňů.

Polákům pomáhají kritickou situaci zvládat Češi. "S polskými kolegy jsme trvale v kontaktu. Česká přenosová soustava od pondělí vypomáhá dodávkami, upravili jsme zapojení našich rozvoden tak, abychom ulehčili Polsku s tranzitními dodávkami," říká mluvčí České energetiké přenosové soustavy (ČEPS) Barbora Peterová.

Extrémní sucho bude stejně časté jako povodně, ty už ale Česko umí zvládat, říká hydrolog Mark Rieder. Podle něj je třeba řešit příčiny sucha, musí se změnit třeba hospodaření v krajině. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 8 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy