* Spojeným státům se krátí čas, na dohled je úterý 2. srpna. Tedy datum, po kterém nebude mít americká vláda dost peněz na svůj provoz.
Washington - Demokraté v americkém Senátu se pokoušejí převzít iniciativu a snaží se nalézt s rozhádanými republikány kompromis, jak navýšit strop pro státní dluh USA.
Republikáni sice v pátek nakonec těsně schválili ve Sněmovně reprezentantů plán jejího předsedy, republikána Johna Boehnera, jak řešit hrozící finanční krizi, ten však Senát jen o dvě hodiny později odmítl jasným poměrem hlasů 59 ku 41.
Vůdce demokratické většiny v Senátu Harry Reid proto znovu oprášil svůj původní návrh na snížení deficitu rozpočtu a zvýšení dluhového limitu pro vládu, převzal do něj ještě některé prvky požadované senátními republikány a doufá, že by tato verze mohla vést ke konečnému kompromisu.
Očekává se, že Senát by o Reidově návrhu mohl hlasovat v neděli ráno. Reid totiž odmítl návrh vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella, aby se přistoupilo k hlasování hned, protože chce mít jistotu, že jeho plán opravdu projde.
Existuje určitá naděje, že by se demokraté a republikáni mohli přes víkend dohodnout, protože někteří republikánští kongresmani jsou ochotni přistoupit na kompromis, i když jejich vůdci jsou proti.
Pokud obě komory Kongresu nakonec přece jen najdou společnou řeč, mohl by prezident Barack Obama dostat k podpisu zákon o navýšení stropu pro státní dluh v pondělí v noci.
Obama v sobotu znovu apeloval na zákonodárce, aby urychleně našli řešení. "Je velmi málo času," prohlásil podle agentury AP americký prezident, který zjevně narážel na datum 2. srpna, kdy by podle amerického ministerstva financí měly USA dojít peníze, pokud se dluhový limit nezvýší.
"Musíme dosáhnout kompromisu do úterý, tak aby naše země mohla dále platit včas své účty; účty jako sociální dávky, výplaty válečným veteránům a platby na základě smluv, které jsme podepsali s tisícovkami amerických podniků," řekl také Obama, podle něhož by zákonodárci neměli upřednostňovat stranické zájmy před zájmy Američanů.
Vláda se připravuje na nejhorší
Ani dohoda na poslední chvíli však nemusí USA zachránit před ztrátou nejvyššího ratingu AAA, což by otřáslo finančními trhy a zdražilo v Americe i v zahraničí úvěry.
Stále však existuje reálná možnost, že Kongres kompromis nenalezne, a Obamova administrativa proto začala připravovat Wall Street na případné důsledky své platební neschopnosti.
Vláda chtěla například uskutečnit pravidelný čtvrtletní prodej dluhopisů v objemu 42 miliard dolarů. Ten může být v případě nedohody Kongresu odložen nebo zcela zrušen.
Další problémem jsou vojáci na zahraničních misích. Admirál Mike Mullen řekl, že Pentagon tvrdě pracuje na krizovém plánu, jak vyplácet příslušníky americké armády v Afghánistánu a Iráku.
Současně však přiznal, že nemůže garantovat pozitivní výsledek, protože případný bankrot vlády by dostal ministerstvo obrany do zcela mimořádné situace.
Mullen připustil, že mnoho amerických vojáků nemá žádné finanční rezervy, kdyby tedy nedostali pravidelný výplatní šek, ocitli by se v ohromných nesnázích.
To by mělo katastrofální dopad na bojovou morálku.
Žádný 14. dodatek
Daňové příjmy vlády budou činit mezi 3. a 31. srpnem celkem 172 miliard dolarů. Ministerstvu financí by tato suma stačila na uhrazení sociálních výdajů, zdravotnických programů Medicare a Medicaid, úroků z dluhopisů a některých vojenských výdajů.
Scházely by jí ovšem peníze například pro ministerstva obchodu, energetiky, spravedlnosti a práce a také pro vojáky v poli.
Bílý dům však dal znovu jasně najevo, že ani v případě nedohody Kongresu nevyužije právně problematického 14. dodatku americké ústavy, který podle některých expertů umožňuje prezidentovi jednostranně navýšit strop pro státní dluh.
Barack Obama se zřejmě obává, že Kapitol by za takových okolností mohl proti němu zahájit impeachment - proces odvolání hlavy státu.
Američané jsou s ním přesto stále nespokojenější a vyčítají mu, že nedokázal dosáhnout včas nějaké shody s Kongresem. Jeho popularita proto klesla na pouhých 40 procent.