USA na pokraji bankrotu rýsují první cestu ven z krize

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
30. 7. 2011 7:17
Sněmovna reprezentantů schválila plán republikánů, v Senátu jistě padne
Šéf sněmovny John Boehner.
Šéf sněmovny John Boehner. | Foto: Reuters

Washington - Americká Sněmovna reprezentantů v pátek po vleklém jednání schválila návrh na dočasné zvýšení stropu pro státní dluh USA ze současných 14,29 bilionu dolarů.

I když bylo jasné, že plán vypracovaný republikánským šéfem komory Johnem Boehnerem je předem odsouzený k záhubě v Senátu ovládaném demokraty, přesto jde podle analytiků o první konkrétní krok směrem k dohodě.

Demokratický Senát plán vzápětí podle očekávání zamítnul.

Bez kompromisu obou politických stran se ale jen těžko podaří odvrátit bankrot Spojených států.

Čas se přitom krátí a na dohled už je úterý 2. srpna. Tedy datum, po kterém nebude mít americká vláda dost peněz na svůj provoz. Je už prakticky nepochybné, že v tento den se otřesou trhy a USA přijdou o svůj špičkový AAA rating.

Republikáni se snažili Boehnerův plán protlačit už ve čtvrtek, tehdy však nesehnali dost hlasů kvůli odporu části konzervativních zákonodárců.

V pátek návrh prošel poměrem 218 ku 210 hlasům. Proti byli jednak všichni demokraté a dále 22 republikánů.

Porcování medvěda

Republikánskému vedení sněmovny ztěžovalo přesvědčování kolegů mimo jiné to, že Kongres kvůli rozpočtovým úsporám zrušil americkou obdobu "porcování medvěda", ve kterém si poslanci přihrávali peníze do svých okrsků.

Odbojným zákonodárcům tak nemělo moc co nabídnout.

Boehner, jehož židle se po čtvrtečním fiasku otřásala, poté svůj návrh poupravil. Revidovaná verze vychází vstříc konzervativním republikánům, kteří žádají změnu ústavy tak, aby zavazovala Kongres připravovat vyrovnaný rozpočet. Boehner počítá s ratifikací na úrovni jednotlivých států, což má být jediný způsob, jak kontrolovat výdaje USA.

Plán je dvoufázový, přičemž v první fázi počítá se snížením výdajů o zhruba 900 miliard amerických dolarů.

Plán nic neřeší

Boehnerův plán už dříve odmítli i šéf Bílého domu Barack Obama a další demokraté. Chtějí dlouhodobější řešení. Obávají se totiž, že na přelomu roku by se drama kolem stropu pro dluh opakovalo znovu.

Šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid proto uvedl, že republikánský návrh je mrtvý, jakmile dorazí do horní komory Kongresu.

Američtí politici se tedy zatím ani po několika týdnech intenzivních jednání stále nepřibližují k řešení situace. Je tak možné, že se o víkendu budou snažit na poslední chvíli najít kompromis, než lhůta pro dohodu vyprší.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy