Hongkong – Rok strávil po univerzitách v Evropě, kde studoval literaturu. Když se vrátil domů do Hongkongu, policie začala násilně pacifikovat první studenty. "Na začátku jsem demonstrovat nechtěl. Nebudu nic zakrývat – měl jsem strach. Bál jsem se zatčení," líčí dvaadvacetiletý Steven Sikyin.
K demonstrantům se ale nakonec připojil. Dva dny po prvním shromáždění totiž pořádkové síly začaly protestující rozhánět. "Policie na demonstranty masivně zaútočila slzným plynem. Studenti nebyli vůbec ozbrojeni, protesty probíhaly naprosto mírumilovně," líčí v rozhovoru s Aktuálně.cz. "Když jsem se to dozvěděl, můj názor se změnil doslova o 180 stupňů."
Gangsteři mezi dívkami
Když se Hongkong před sedmnácti lety vrátil pod správu čínské vlády, Peking mu slíbil vysokou míru autonomie a svobod. V roce 2017 si měl svobodně zvolit budoucího správce.
Letos v srpnu však čínská vláda přijala volební reformu. Podle ní kandidáty musí nejprve nominovat a schválit speciální výbor. Až pak o nich budou smět hlasovat voliči.
Demonstranti teď proto kromě zrušení rozhodnutí Pekingu požadují i rezignaci nynějšího správce Hongkongu Leung Čchun-jinga.
"Někteří mí spolužáci pomýšlí na to, že by se Hongkong stal nezávislým státem. Není to ale až příliš?" ptá se Steven - a hned si i sám odpovídá. "Já chci svobodně volit. Neměli bychom odvádět pozornost tím, že usilujeme o nereálné věci."
Steven Sikyin chodí na shromáždění v centru Hongkongu téměř měsíc. Potvrzuje, že jsou nenásilná a že tu panuje přátelská atmosféra. "Demonstrace jsou promyšlené. Pomáháme lidem přecházet ulice, na kterých protestujeme. Je nás tu deset tisíc, ale přesto na zemi nenajdete pohozené odpadky," říká.
Demonstrující si dávají pozor, aby nedávali pořádkovým silám - byť sebemenší - záminku k tvrdému zásahu. I mezi studenty je ale dost provokatérů. Podle Stevena je do davu posílají různé komunistické skupiny, které chtějí protesty sabotovat.
"Pekingská vláda najala gangstery, aby nás zbili. Tito lidé dokonce sexuálně obtěžují dívky a policie se chová, jako by se nic nedělo. Je to naprosto odporné," zlobí se student.
Ani v takto napjatých chvílích se ale protestující nechtějí uchylovat k násilí. "To by jen legitimizovalo vládu, aby reagovala stejně," myslí si Steven Sikyin.
Blýskání na lepší časy?
Návrat do Hongkongu byl pro Stevena těžký. Studoval v norském Bergenu. Tedy v liberální zemi, která problémy s potíráním občanských práv nemá.
"Většina médií je v Hongkongu - mírně řečeno - nespolehlivá. O událostech informuje z komunistické perspektivy," stěžuje si.
To pak způsobuje, že hlavně starší lidé mají na události, které stále hýbou Hongkongem, úplně odlišný pohled. "Starší generace si myslí, že naše chování je nezákonné. Mnoho z mých přátel se kvůli tomu hrozně hádá s rodiči," říká a dodává, že některé budovy prodemokratických novin dokonce okupovali vládní provokatéři.
Jestli studenti s protesty uspějí, si Steven Sikyin netroufá předvídat. "Vidím několik našich cílů. Například rezignaci hongkongského správce nebo omluvu od policie. Já osobně bych chtěl mít všeobecné volební právo, které mi omezuje reforma z Pekingu," opakuje.
Ukáže se možná už brzy - hongkongská vláda nabídla protestujícím jednání. Začít mají v úterý.
___
Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!