Protesty v Hongkongu pokračují, zasahovaly stovky policistů

ČTK ČTK
19. 10. 2014 7:45
Násilí pokračovalo už čtvrtou noc po sobě. Zranění utrpělo nejméně dvacet lidí.
Foto: Reuters

Hongkong - V Hongkongu pokračují střety mezi prodemokratickými demonstranty a pořádkovými silami, přestože místní vláda studentským vůdcům nabídla jednání. Ta mají podle agentury Reuters začít v úterý.

Jak s odvoláním na vládní zdroje uvedla agentura AFP, při násilných střetech bylo zraněno nejméně dvacet lidí. Část demonstrantů musela být odnesena na nosítkách, jiným zdravotníci na místě ošetřovali zranění hlavy, zlomeniny a šrámy.

Násilné potyčky mezi prodemokratickými aktivisty a pořádkovými oddíly opět propukly v neděli brzy ráno poté, co si demonstranti nasadili helmy a ochranné brýle a nahrnuli se ke kovovým barikádám, které jim bránily v přístupu na rušnou komunikaci. Násilí v Hongkongu pokračovalo už čtvrtou noc po sobě; předchozí tři týdny probíhaly demonstrace převážně poklidně.

Proti protestujícím, kteří vytvořili ochrannou zeď z deštníků, zasáhly stovky policistů. Některé demonstranty pořádkové síly zadržely. Připraveny k nasazení byly také vozy s vodními děly. Policie v dnes zveřejněném prohlášení uvedla, že musela použít "minimální sílu", když se protestující pokusili prorazit policejní kordon. Druhá strana nicméně tvrdí, že policejní zásah ničím nevyprovokovala.

Jeden z policistů v terénu Paul Renouf podle Reuters uvedl, že nasazeno bylo 400 až 500 mužů, kteří měli davy vytlačit z jejich původních pozic poblíž důležité křižovatky v hustě obydlené čtvrti Mongkok.

Důvodem je kontroverzní reforma

Protestní hnutí ani po třech týdnech, kdy až stovky tisíc lidí okupovaly důležité komunikace, nejeví známky ochabování.

Účastníci demonstrací žádají zrušení kontroverzní volební reformy, kterou schválila čínská vláda, a odvolání správce Hongkongu Leung Čchun-jinga. Leung ve čtvrtek oznámil, že jeho vláda je připravena zahájit se studenty rozhovory. V sobotu Leungův hlavní tajemník Carrie Lam oznámil, že dvouhodinové rozhovory se mají uskutečnit v úterý a mají být vysílány v přímém přenosu.

Hongkong se před sedmnácti lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího správce. Kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči, nařídila vláda.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy