Hloubili jámu pro plynovod, vykopali masový hrob

AP, man
7. 6. 2007 14:53
Dělníci náhodně nalezli ostatky tisíců Židů u Oděsy
Nejvíce vyhlazovacích táborů zřídili nacisté v Polsku, Bělorusku a na Ukrajině. Na snímku tábor Březinka poblíž Krakova.
Nejvíce vyhlazovacích táborů zřídili nacisté v Polsku, Bělorusku a na Ukrajině. Na snímku tábor Březinka poblíž Krakova. | Foto: MartinNovák

Oděsa - Ukrajina pozastavila práce na plynovodu po objevu, který učinila skupina dělníků. U vesnice Gvozdovka muži při hloubení jámy pro potrubí narazili na lidské ostatky.

Ukázalo se, že jde o dosud neznámý masový hrob obětí holokaustu. Nacisté v něm pohřbili ztím neupřesněný počet lidí, odhady hovoří nejméně o pěti tisících.

Rabín z nedaleké Oděsy chce místo oplotit a zbudovat u něj památník.

Nebýt toho, že plynovod měl vést zrovna tudy, hrob by nejspíš nikdy nebyl objeven. Historikové se domnívají, že většina obětí pocházela z území dnešního Moldavska.

Vesnice Gvozdovka se nachází nedaleko hranic s Moldavskem. Byl zde koncentrační tábor pro 28 tisíc Židů už od konce roku 1941.

"Masových hrobů byly na Ukrajině stovky a ne o všech se ví. Proto se objevují i tak dlouho po druhé světové válce. Nepochybně existují ještě další, o kterých dosud nevíme," řekl mluvčí židovské komunity v Oděse Roman Šmarcvan.

Podle ředitele Ukrajinského centra pro studium holokaustu Anatolije Podolského bylo na území Ukrajiny asi 300 masových hrobů, v nichž skončily ostatky přibližně půldruhého miliónu Židů.

V dobách existence Sovětského svazu po nich úřady nepátraly, mnoho hrobů bylo nalezeno až po rozpadu SSSR a vzniku nezáviské Ukrajiny v roce 1991.

Největší hrob vznikl u obce Babij Jar nedaleko Kyjeva, kde během dvou dnů v září 1941 nacisté zavraždili 34 tisíc lidí. Dnes je tam velký památník.

 

Právě se děje

Další zprávy