Němci našli hrob dětských obětí Hitlera

man
4. 10. 2006 10:02
Dortmund - Němce, kteří si mysleli, že už nelze odkrýt nové zločiny nacismu, vyvádí z omylu nález u Dortmundu. Úřady tam objevily masový hrob dětí.

Šokující objev popisuje ve svém novém čísle investigativní týdeník Der Spiegel. Je to první velký nález tohoto druhu v Německu po mnoha letech.

Nejmladším obětem byl rok

Speciální tým našel v odkrytém masovém hrobě celkem pětatřicet těl. Z toho v nejméně dvaceti případech jde o ostatky malých dětí, pravděpodobně ve věku od jednoho do sedmi let.

Odkrývání hrobu.
Odkrývání hrobu. | Foto: Deutsche Welle

"Těla dětí ležela mezi ostatky dospělých. Tvar lebky u dvou dětí naznačuje, že šlo zřejmě o mentálně postižené osoby," řekl stanici Deutsche Welle mluvčí místního magistrátu Hans-Bernd von Werden.

Podle prvních ohledání hrob pochází z doby mezi roky 1939 až 1941.

Úřady se domnívají, že se jedná o oběti takzvaného programu eutanazie, v jehož rámci Hitlerův režim likvidoval mentálně postižené lidi.

Program připravil o život až 200 tisíc lidí

Takto přišlo o život zřejmě na přelomu třicátých a čtyřicátých let až 200 tisíc osob. Hitler program v srpnu 1941 pozastavil, ale o rok později obnovil.

Infobox

Mussolini a Hitler

PŘEČTĚTE SI

  • Informační cedule označí Hitlerův bunkr

Těla nalezli experti na hřbitově na dortmundském předměstí Menden. Učinili tak poté, co se v oblasti už několik let šířily zprávy a svědectví o tom, že v neoznačené jámě na hřitově jsou pochovány neznámé oběti z válečných let.

O hrobě ani nalezených obětech však neexistovaly v archívech žádné záznamy a dokumenty.

Průzkum potvrdil, že pověsti se zakládaly na pravdě. Der Spiegel píše, že jde nejspíše o lidi, kteří před smrtí pobývali v blízké nemocnici ve Wimbernu. Tam působil jako "lékař" Hitlerův přítel Karl Brandt, pověřený vedením programu eutanazie.

Brandt byl v roce 1948 odsouzen k trestu smrti a popraven.

"Šok pro průzkumníky byl o to větší, že některé ostatky se nacházely pouhých sedmdesát centimetrů pod zemským povrchem," uvádí Spiegel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy