Na snímku z ruské sociální sítě Telegram je Girkin oblečený v uniformě a u silnice vede rozhovor s dalším člověkem. Podle vyjádření jeho manželky na sociálních sítích nedávno odjel na ukrajinskou frontu.
Yes, you found him!
— Paulius Zaleckas (@PauliusZaleckas) October 19, 2022
Near Sinyavskoe, Rostov Oblast, Russia @GeoConfirmed 47.29628, 39.25784
Google streetview: https://t.co/yOCiuBn11j pic.twitter.com/0PaHF1pRof
Investigativci tvrdí, že podle funkce Google Maps Street View zjistili, že jde o místo poblíž městečka Sinjavskoe. Ukrajinská vojenská rozvědka na Girkina vypsala odměnu 100 000 dolarů (2,5 milionu Kč) a chtěla by ho dostat do rukou živého.
"Spoušť války jsem zmáčkl já"
A proč po člověku, kterého nazývají ruským teroristou, Ukrajinci tak touží? Podle Ondřeje Soukupa z Hospodářských novin stál Girkin v roce 2014 v čele oddílu čítajícího 52 mužů a spolu obsadili město Slovjansk v Doněcké oblasti a Girkin se prohlásil jeho novým vojenským velitelem. Nechal popravit proukrajinské aktivisty a zahájil boj proti v té době značně dezorganizované ukrajinské armádě.
Později se vychloubal, že jeho akce znamenala začátek války na Donbasu. "Spoušť války jsem zmáčkl já. Kdyby náš oddíl nepřešel hranici, tak by všechno skončilo jako v Oděse nebo Charkově. Bylo by pár desítek mrtvých a popálených, hodně pozatýkaných, a tím by to skončilo," řekl nacionalistickému serveru Zavtra.
Nicméně nakonec se musel ze Slovjansku stáhnout. K jeho porážce vedlo především to, že ukrajinská armáda se probrala z prvotního šoku a posílena o dobrovolnické prapory město obklíčila.
Girkin počátkem července 2014 nařídil evakuaci města a odjel do Doněcku, kde byl jmenován ministrem obrany samozvané Doněcké lidové republiky. Tam se ovšem dostal do konfliktu s jinými vůdci separatistů a především s lidmi, které sem poslal Kreml.
"A další ptáček s ukrajinskými vojáky nedoletěl"
Tehdy také došlo ke katastrofě malajsijského Boeingu 777 nad Doněckou oblastí. Na stránce na ruské sociální síti VKontakte, vedené pod jeho jménem, se nejdříve objevila zpráva: "A další ptáček s ukrajinskými vojáky nedoletěl."
Když o pár hodin později vyšlo najevo, že separatisté nesestřelili ukrajinský vojenský letoun, ale civilní let MH17 s 298 lidmi na palubě, příspěvek byl smazán. Nizozemská prokuratura nyní obvinila Girkina ze spoluviny na tragédii.
Ukrajinská armáda začala v srpnu 2014 osvobozovat města od separatistů a přiblížila se i k Doněcku. Girkin tehdy nařídil připravit evakuaci a chtěl nechat odstřelit několik jedenáctipatrových paneláků u vjezdu do města, aby tak zabránil postupu ukrajinské armády. To už bylo pro Kreml příliš, tvrdí Soukup.
"Stojíme na prahu vojensko-politické katastrofy"
Došlo tedy k dohodě. Moskva na Ukrajinu poslala své regulérní jednotky s těžkou technikou, které následně uštědřily ukrajinským silám porážku v kotli u města Ilovajsk a prakticky zastavily ukrajinský postup. Výměnou za to ale musel odejít Girkin a někteří další polní velitelé.
Girkin se vrátil do Moskvy s manželkou, divadelní tanečnicí Miroslavou Reginskou a snažil se začít politickou kariéru. Založil hnutí Novorusko, brzy se ale s velkou částí svých souputníků rozhádal. Navrhoval také návrat k monarchii, ale té konstituční, s přísným dodržováním svobody slova a nedotknutelnosti soukromého vlastnictví.
Po zahájení ruského útoku na Ukrajinu letos v únoru se Girkin stal jeho velkým kritikem. Ne že by s ním nesouhlasil. Naopak, kritizuje Kreml za nedostatečné nasazení armády. "Ministerstvo obrany a jeho šéf (Sergej Šojgu) mají obrovský podíl viny na tom, že nyní stojíme na prahu vojensko-politické katastrofy," napsal na Telegramu Girkin.