Rusko spouští světovou krizi, musíme být jednotní. Fiala představil v EU své plány

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 7. 2022 11:41
České předsednictví v Radě Evropské unie má před sebou řadu úkolů, tím hlavním je nacházet shodu členských zemí při snaze zmírňovat dopady současných krizí. Při projevu v Evropském parlamentu to řekl český premiér Petr Fiala. Zmínil přitom inflaci, nedostupnost energií a potravinovou krizi, přičemž tyto jevy spojoval s ruskou válkou proti Ukrajině.
Petr Fiala v europarlamentu.
Petr Fiala v europarlamentu. | Foto: ČTK

"Kromě konvenční války vede Rusko i hybridní válku. Úmyslně vyvolává uprchlickou vlnu, využívá energetické suroviny jako svou zbraň a cílenými útoky na infrastrukturu vyvolává potravinovou krizi," řekl předseda české vlády.

"Tím hlavním úkolem v následujícím období bude nalézt jednotnou a silnou shodu na takových opatřeních, která negativní dopady současných krizí na naše občany co nejvíce zmírní," pokračoval.

Podle českého premiéra jsou rychlý růst životních nákladů nebo problémy s dodávkami potravin výzvy, kterým je nejlepší čelit společně. Česko při hledání shody může hrát klíčovou roli, neboť coby země předsedající jednáním Rady EU bude do konce roku jakýmsi moderátorem složitých vyjednávání mezi zástupci sedmadvaceti členských zemí.

Fiala v projevu zopakoval pětici pilířů předsednictví, které jeho vláda představila minulý měsíc. Obsáhle se mimo jiné věnoval otázce energetické bezpečnosti a uvedl, že ČR je připravena pracovat na koordinaci zásob plynu před nadcházející zimou.

"Podporujeme dobrovolné společné nákupy podle modelu, který se osvědčil během covidové krize," řekl v projevu, kterému v zasedacím sále EP naslouchalo několik desítek ze 705 členů.

Hlasování o taxonomii

S tímto tématem souvisí i otázka, o níž se bude krátce po poledni v europarlamentu hlasovat. Poslanci mají možnost zablokovat návrh takzvané taxonomie, který by jadernou a plynovou energetiku, byť dočasně a s jistými podmínkami, zařadil mezi projekty klasifikované jako prospěšné pro unijní klimatické cíle. Fiala v projevu vyzval členy EP, aby "složitě dojednaný a křehký kompromis neodmítli".

Fiala v projevu vyzval členy EP, aby "složitě dojednaný a křehký kompromis neodmítli". "Jaderná energie a plyn jako dočasný zdroj z bezpečných zemí jsou pro řadu členských států jediným nástrojem, jak v následujících letech našich společných klimatických cílů dosáhnout," řekl.

Jeho projevu v zasedacím sále naslouchalo několik desítek ze 705 členů EP a dále například předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Fiala promluvu zahájil a zakončil pasážemi v angličtině, většinu času nicméně mluvil svým mateřským jazykem, jak je podle něj v EP zvykem.

Poválečná obnova Ukrajiny

Vedle energetické bezpečnosti jsou prioritami českého předsednictví podpora Ukrajiny a zvládnutí uprchlické vlny, posilování obranných kapacit EU a kyberbezpečnosti, podpora "strategické odolnosti" v kontextu technologií či potravin a odolnost demokratických institucí.

Fiala například uvedl, že EU musí sehrát zásadní roli v očekávané poválečné obnově Ukrajiny, podpořil usnadnění společných nákupů vojenského materiálu a dodal, že unie nesmí zapomínat na "chudé a potřebné". Slíbil, že Česko se jako předsednická země "bude snažit vždy pečlivě brát v úvahu všechny názory, které v našich diskusích zazní".

V projevu se český premiér odvolával na slova prvního českého prezidenta Václava Havla, ale i na výrok někdejší šéfa Bílého domu Ronalda Reagana o křehkosti svobody. "Budeme proto vždy důsledně podporovat dodržování a posilování svobod, základních lidských práv a evropských hodnot," řekl Fiala. O problémech, které v této souvislosti Evropská komise spatřuje v Polsku a v Maďarsku, se přímo nezmínil.

Vystoupení českého premiéra uvedla předsedkyně EP Roberta Metsolaová, která řekla, že předsednictví ČR přichází ve "zlomovou chvíli", a slíbila Fialovi podporu například při prosazování klimatických opatření z balíčku Fit for 55. "Přeji vám úspěch do příštích měsíců," uvedla.

Podpora z Bruselu

Von der Leyenová a šéf nejsilnější europoslanecké frakce lidovců Manfred Weber v reakci na Fialův projev uvedli, že české předsednictví EU přichází v pravou chvíli. Stejně jako další europoslanci se shodli, že Česko má před sebou řadu složitých výzev od zajištění jednoty pro další podporu Ukrajiny přes odbourávání energetické závislosti na Rusku až po zmírnění dopadu inflace na občany EU.

Von der Leyenová připomněla odpor obyvatel tehdejšího Československa proti sovětské invazi v roce 1968 a přirovnala jej k současnému odporu Ukrajinců proti ruským agresorům. "Proto si těžko dovedu představit zemi, která by byla vhodnější pro předsednictví v Radě EU než Česko," prohlásila šéfka unijní exekutivy.

Unie podle ní ve spolupráci se zeměmi skupiny G7 během českého předsednictví chystá konferenci o poválečné rekonstrukci Ukrajiny. Během následujícího půlroku by také měla zrychlit přechod k obnovitelným zdrojům, který pomůže ukončit závislost na ruské ropě či plynu, řekla von der Leyenová.

Zástupci poslaneckých klubů většinou priority českého předsednictví označovali za správně zvolené, někteří z nich však měli kritické připomínky a volali po větší aktivitě v dalších oblastech. Předsedkyně socialistů Iratxe Garcíaová požadovala větší důraz na sociální otázky, zástupce zelených Jordi Solé zase hovořil o změnách unijních smluv, které podporuje většina europoslanců, nikoli ale členských států.

 

Právě se děje

Další zprávy