Jaderná energie v EU. Kde stojí elektrárny, kde od jádra ustupují a kdo ho vítá?

Jana Václavíková Kateřina Vítková Štefan Novák Jana Václavíková, Kateřina Vítková, Štefan Novák
8. 2. 2022 11:12
Evropská komise schválila návrh nových pravidel pro ekologické investice, tzv. taxonomii. Mandát na ni přenesly státy i Evropský parlament, které tak do ní už nemohou zasahovat, ale mají možnost ji odmítnout jako celek. Do půl roku by tak musela učinit většina europoslanců nebo alespoň 20 zemí. Díky návrhu budou jaderné elektrárny na přechodnou dobu považovány za udržitelné zdroje energie.

Unie zařadila jádro na seznam zelených investic

Evropská komise na začátku února schválila návrh nových pravidel pro ekologické investice, známý pod označením taxonomie. Brusel do stavby nových elektráren investuje do roku 2050 až 500 miliard eur (12 bilionů korun) a věří, že tím motivuje investory i členské státy k přechodu na udržitelnější a ekologičtější zdroje energie s nízkou nebo nulovou uhlíkovou stopou.

„Abychom dosáhli karbonové neutrality, musíme v Evropě udělat krok vpřed v produkci elektřiny bez uhlíkové stopy, hlavně při zvážení, že poptávka po elektřině se v dalších 30 letech zdvojnásobí.“ - Thierry Breton, eurokomisař pro vnitřní trh

V taxonomii mimo jiné stojí, že na seznam zelených investic budou dočasně zařazeny jádro a zemní plyn. Při produkci energie z jádra nevznikají skleníkové plyny, problémem je ale dlouhodobé uskladnění vyhořelého radioaktivního paliva.

Brusel svým rozhodnutím vyšel vstříc státům, jako jsou Česko, Francie nebo Polsko, které se o jádro a plyn chtějí opřít při odklonu od uhlí a ropy. Proti bylo například například Německo, Rakousko a Španělsko.

„Abychom dosáhli uhlíkové neutrality, musíme v Evropě udělat krok vpřed v produkci elektřiny bez uhlíkové stopy, hlavně při zvážení, že poptávka po elektřině se v dalších 30 letech zdvojnásobí.“ - Thierry Breton, eurokomisař pro vnitřní trh

Zdroje elektřiny v EU (2020)

  • Původ:
  • 61 % energie pochází z importovaných zdrojů
  • 39 % z vlastních zdrojů
  • Technologie:
  • 25 % jaderná energie = 765 337 GWh
  • 37 % z fosilních paliv a biomasy
  • 38 % z obnovitelných zdrojů

Do budoucna

  • 46–50 % energie by mělo do roku 2030 pocházet z obnovitelných zdrojů
  • 15 % na tolik by měla klesnout energie vyrobená jadernými elektrárnami do roku 2050 podle Thierry Bretona, eurokomisaře pro vnitřní trh

Jaderné elektrárny v EU v číslech:

V současné době je v EU v provozu 103 jaderných reaktorů. Celkem 13 zemí EU na svém území provozuje jaderné eletrárny. Dvě další země, Itálie a Litva, měly v provozu jaderné reaktory, ale přestaly je používat. Rakousko s Dánsko plánovaly jadernou elektrárnu otevřít, ale neudělaly to. Polsko nemá vlastní jadernou elektrárnu, ale plánuje její stavbu.

Kdy země začaly využívat jaderné elektrárny:

Elektřinu pomocí jaderné energie v současnosti ve světě vyrábí přes 400 jaderných elektráren. Nejvíc jich leží v Evropě. V Česku stojí dvě: Dukovany (od roku 1985) a Temelín (otevřen v roce 2002).

map-wolrd

Kolik procent elektřiny v jednotlivých zemích připadá na jaderné zdroje (2020):

Francie
70 %
Slovensko
53 %
Maďarsko
48 %
Bulharsko
40 %
Švédsko
40 %
Belgie
39 %
Česko
37 %
Slovinsko
37 %
Finsko
33 %
Španělsko
22 %
Rumunsko
20 %
Německo
11 %
Nizozemsko
10 %

Zdroj: ENSREG, Světová jaderná asociace, DW

Evropské země, které plánují další výstavbu nebo od jaderné energie naopak ustupují:

V důsledku tragické havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986 se jaderná energie stala v řadě zemí velmi sporným tématem. Po jaderné katastrofě v japonské Fukušimě v roce 2011 se pak některé z nich rozhodly pro definitivní konec svých atomových zdrojů.

Uzavírání jaderných elektráren v Německu:

Mapy sledují vývoj v Německu až od roku 2000. V tuto chvíli zůstávají otevřené poslední tři jaderné elektrárny, do konce roku 2022 se zavřou i ty.
mapa-germany
mapa-germany
mapa-germany
mapa-germany
mapa-germany
mapa-germany
mapa-germany
mapa-germany
mapa-germany

Uzavírání jaderných elektráren v Belgii:

V zemi jsou dvě jaderné elektrárny se sedmi reaktory.
mapa-belgie
mapa-belgie
mapa-belgie
mapa-belgie
mapa-belgie

Uzavírání jaderných elektráren ve Španělsku:

Země provozuje pět jaderných elektráren se sedmi reaktory.
mapa-spanelsko
mapa-spanelsko
mapa-spanelsko
mapa-spanelsko
mapa-spanelsko
mapa-spanelsko

Jaderná energie ve světě (říjen 2021):

Na 445 provozuschopných jaderných reaktorů ve 32 zemích s celkovým ročním výkonem 2553 terawatthodin (TWh) dodává přes 10 % světové produkce elektřiny. Pro srovnání: Celková spotřeba elektřiny v Česku za rok 2020 byla 71,4 TWh.

Počet jaderných reaktorů v zemích světa:

jaderna-energie

Zdroj: Světová jaderná asociace

 

Právě se děje

Další zprávy