Podle Nejvyššího soudu strana hlásá omezení volebního práva, a to je nepřijatelné. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu není možné se odvolat, jde o konečné rozhodnutí.
Šéf strany Marián Kotleba označil rozhodnutí soudu za zmanipulované. "I v nacistickém Německu měli lidé možnost obhájit se u soudu," řekl Kotleba. Podle něj se chce strana ucházet o hlasy voličů v červnových volbách.
Strana se hlásí k myšlenkám prezidenta válečného státu Jozefa Tisa a ve svém programu cituje i antisemitské výroky. Její členové jsou známi svými tmavými stejnokroji připomínajícími stejnokroje Hlinkových gard.
Nepřátelé? Židé a zednáři
Za úhlavní nepřátele národa označuje liberály, sionisty a svobodné zednáře. Homosexualitu strana považuje za úchylku a státním svátkem chce vyhlásit 14. březen - výročí vzniku válečného Slovenského státu.
Strana chce jednostranné zavedení vízové povinnosti pro občany Izraele, USA a Maďarska a vystoupení Slovenska ze "zhoubných organizací", jako jsou Evropská unie a NATO. Organizaci spojených národů považuje za spolek parazitů. Strana hodlá prosadit rovněž založení polovojenských jednotek Národní stráž.
Pravice aktivnější
Strana, v jejímž čele stojí středoškolský učitel Marián Kotleba, pořádala minulý rok pochody slovenskými městy, které doprovázela policie. Proti členům strany policie otevřeně zasáhla až o posledním říjnovém víkendu, kdy Kotlebu zatkla.
Pravicoví extrémisté jsou na Slovensku čím dál aktivnější a snaží se získávat nové příznivce mezi mladými lidmi. Přiznala to zpráva, kterou zveřejnilo slovenské ministerstvo vnitra. Přes toto varování však ministerstvo uvádí, že rasově motivovaných trestných činů na Slovensku celkově ubylo.
Zatímco před dvěma roky policie vyšetřovala 117 takových činů, loni to bylo do konce října o čtyřicet skutků méně. Nejhorší situace je přitom na severu Slovenska v Žilinském kraji.