Hladina moří poroste rychleji než dříve. Záplavy čekají i New York, tvrdí zpráva OSN

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 25. 9. 2019 14:28
Od roku 2005 roste hladina moří dvaapůlkrát rychleji než průměrně ve 20. století. Uvádí to zpráva OSN, která zároveň varuje, že hladina se bude i v budoucnu zvedat větším tempem, než se čekalo. Podle americké stanice CNN tak hrozí, že města jako New York nebo Šanghaj budou čelit pravidelným záplavám.
Tající ledovec - ilustrační foto.
Tající ledovec - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mezivládní panel OSN pro změny klimatu (IPCC) vyzval politiky a vědce k urychleným činům, pokud mají být odvráceny dalekosáhlé důsledky stále rychlejšího tání ledovců a dalších ledových mas pro miliony lidí. Experti ve zvláštní zprávě uvedli, že hladiny moří nyní stoupají o 3,66 milimetru ročně.

Hladina světových oceánů stoupne do konce tohoto století o jeden metr, zatímco během celého 20. století to bylo 15 centimetrů. V mořích značně ubude množství ryb a hurikány budou silnější, pokud se nezpomalí tempo globálního oteplování, varoval ve středu panel.

Tyto změny způsobí škody nejen 71 procentům světa pokrytým oceány a deseti procentům planety pokrytým sněhem a ledem. Uškodí také lidem, živočichům, rostlinám, infrastruktuře a globální ekonomice, konstatoval Mezivládní panel OSN pro změny klimatu.

"Oceány a zaledněné části světa mají velké problémy, což znamená, že je máme i my," podotkl jeden z vedoucích autorů studie Michael Oppenheimer. "Změny se zrychlují," dodal.

Zpráva ukazuje že oteplování planety způsobené člověkem masivně poškozuje moře a ledové masy. Jedním z alarmujících důsledků je právě stále rychlejší vzestup hladiny moří, upozorňují experti. Pouze výrazné snížení skleníkových plynů, ochrana ekosystémů a uvážlivé zacházení s přírodními zdroji mohou tento dramatický vývoj ještě zvrátit.

"Miliony lidí v ulicích v pátek jasně ukázaly, že už nepřijmou apatii, výmluvy a nečinnost světových vůdců, slabých a neschopných odolávat moci průmyslu fosilní energie," citovala agentura AFP mezinárodní ředitelku organizace Greenpeace Jennifer Morganovou.

Přibližně 130 odborníků z 36 zemí analyzovalo dva roky aktuální studie o oceánech a ledových masách a shrnuli důsledky změny klimatu na pobřeží a ostrovy, člověka a přírodu. Vědci a diplomaté z 195 států IPCC o těchto závěrech v uplynulých pěti dnech debatovali na konferenci IPCC a v úterý schválili shrnutí 900stránkové zprávy, která byla zveřejněna nyní.

Oceány, které pokrývají více než 80 procent povrchu planety, pohltily přibližně čtvrtinu emisí skleníkových plynů vyprodukovaných člověkem. Hmatatelnými důsledky této skutečnosti je vzestup teploty moří, zvýšení jejich kyselosti a úbytek kyslíku. Tyto změny jsou tak významné, že přinášejí dopady na ekosystémy životně důležité pro člověka.

Ušetřeny ničivých dopadů globálního oteplování nejsou ani póly, ledovce a permafrost. Vzestup hladiny spojený s táním ledu v Antarktidě a Grónsku ohrozí četné pobřežní regiony, malé ostrovní státy i velké metropole jako New York nebo Šanghaj, stejně jako delty Gangy nebo Mekongu, píše CNN.

I kdyby svět dokázal udržet globální oteplení do dvou stupňů ve srovnání s předindustriální érou, jak státy slíbily v pařížské dohodě, zánik některých obcí by byl podle AFP nevyhnutelný. I dnes, při oteplení o jeden stupeň Celsia, jsou už dopady silně citelné při bouřích, záplavách, vedrech a obdobích sucha.

Video: Islanďané se loučili s ledovcem, který zanikl kvůli klimatu

Islanďané se loučili s ledovcem, který zanikl kvůli klimatu | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy