Proti papeži se šikují konzervativní odpůrci: Kajte se, heretik nemá vést církev

Martin Novák Martin Novák
3. 5. 2019 6:45
Papež František čelí otevřené opozici uvnitř církve. Kritici jej obviňují, že je příliš liberální a smířlivý, čímž se podle nich vzdaluje katolické doktríně.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Devatenáct kněží a akademiků zveřejnilo na internetové stránce LifeSiteNews dokument, který dokonce přisuzuje Františkovi herezi a vyzývá jej k odstoupení. Spolu s dalšímu autory hlavě církve vyčítá liberální postoj k homosexuálům, rozvedeným lidem a luteránům.

Autoři výzvy se obracejí přímo na Františka s tím, aby se kál, protože jinak nemůže být dál papežem.

"Není to překvapením, tento server patří k dlouhodobým Františkovým kritikům. Mezi původními devatenácti signatáři je málo teologů. Známější je anglický dominikán John Christopher Aidan Nichols," hodnotí dokument český církevní historik Martin Vaňáč.

Takzvané tradicionalisty si František pohněval papežským listem z roku 2016, nazvaným Amoris Laetitia (Radost z lásky). V něm vyzval církev, aby více naslouchala těm svým členům, kteří "nejsou bez chyb". Měl tím na mysli lidi, kteří měli církevní svatbu, ale později se rozvedli.

To je možné pouze občanským rozvodem, katolická církev rozvody nadále odmítá.

Na odpor naráží rovněž papežovo odmítání jasněji se vymezit vůči homosexualitě. "Pokud je někdo gay a hledá Boha a dobrou vůli, kdo jsem já, abych ho soudil," prohlásil František už v roce 2013.

Terčem kritiky je také jeho tři roky starý výrok, že římskokatolická církev je vděčna protestantům za teologické dary reformace. Konzervativci však ekumenické snahy o sblížení Říma s jinými církvemi odmítají s tím, že jedině římskokatolické společenství je to pravé.

Text zveřejněný na internetu také Františkovi vyčítá nejasný postoj v loňském irském referendu o uzákonění potratů. Irové v referendu dvoutřetinovou většinou rozhodli, že interrupce budou legální.

František nijak nevystoupil na obhajobu těch, kteří si přáli zachovat zákaz.

Papež František se svým předchůdcem Benediktem XVI.
Papež František se svým předchůdcem Benediktem XVI. | Foto: Reuters

Ačkoliv síla opozice vůči Františkovi není velká, podle týdeníku The Economist je zjevné, že konzervativní část kléru spíše tíhne k bývalému papežovi Benediktu XVI. Ten v roce 2014 jako první hlava katolické církve v historii abdikoval s tím, že už na svůj úřad nemá sílu. Žije v ústraní ve Vatikánu, je mu 92 let.

Benediktův předchůdce Jan Pavel II. také čelil kritice konzervativců z Kněžského bratrstva svatého Pia X. Konflikt se vyhrotil do té míry, že papež bývalého generálního představeného řádu Marcela Lefebvra v roce 1988 exkomunikoval kvůli nepovolenému svěcení kněží.

Právě Benedikt XVI. exkomunikaci v roce 2009 zrušil.

Video: Papež František požehnal mladé švédské bojovnici proti klimatickým změnám

Papež František požehnal mladé švédské bojovnici proti klimatickým změnám | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy