Havel píše pro Wall Street Journal o Číně a Chartě 77

Martin Novák Martin Novák, Pavel Vondra, man, pav
19. 12. 2008 13:28
Exprezident srovnává Prahu 1977 a Peking 2008 v komentáři pro americký deník
Václav Havel.
Václav Havel. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

New York - Čínská vláda by si měla vzít ponaučení z hnutí Charta 77 v Československu a uvědomit si, že represe a umlčování kritiků nikam nevedou.

Napsal to český exprezident Václav Havel v komentáři, který dnes otiskl na své názorové stránce prestižní americký deník Wall Street Journal.

Havel v textu vyslovuje obdiv čínskému disidentovi Liou Siao-pouovi, který letos založil hnutí Charta 2008 a nyní je ve vazbě.

"Hluboce soucítím s jeho ženou, které úřady brání v kontaktu s manželem," svěřil se Havel.

Manifest Charta 2008 kritizuje čínský režim nejen za porušování lidských práv a svobody slova, ale například také za nešetrnou politiku vůči životnímu prostředí a za prohlubování sociálních rozdílů mezi městy a venkovem.

Foto: Aktuálně.cz

Dosud dokument podepsalo na pět tisíc lidí. Autoři petice byli zatčeni, někteří jsou na svobodě pod dohledem tajné policie.

"Čína roku 2008 není Československem roku 1977. V mnoha ohledech je svobodnějším a otevřenějším státem, než byla má země před třiceti lety. A přesto je odpověď dnešního čínského režimu velmi podobná té, kterou zvolila československá vláda proti Chartě 77," napsal bývalý český prezident.

Havel je pověstný svým kritickým postojem k režimu v Pekingu a přestože byl československým a českým politikem celkem třináct let, jako jeden z mála evropských politiků Čínu nikdy nenavštívil.

Naopak Čínu před lety popudil tím, že v Praze přijal tibetského dalajlamu. Ten Prahu na jeho pozvání navštívil hned několikrát, naposledy koncem listopadu.

Wej Ťing-šeng ve Štrasburku u příležitosti udělení letošní Sacharovovy ceny jeho vězněnému krajanovi Chu Ťiovi (na plakátu za ním)
Wej Ťing-šeng ve Štrasburku u příležitosti udělení letošní Sacharovovy ceny jeho vězněnému krajanovi Chu Ťiovi (na plakátu za ním) | Foto: Pavel Vondra

Jak řekl tento týden ve Štrasburku v rozhovoru pro Aktuálně.cz veterán čínského demokratického hnutí Wej Ťing-šeng, čínská veřejnost si Havla za jeho postoje cení.

"Všichni jsme zaregistrovali výzvu prezidenta Havla a několika nositelů Nobelovy ceny míru, kteří před pekingskou olympiádou otevřeně vyzývali k dodržování lidských práv v Číně, a naši lidé si jej za to velice považují," uvedl Wej Ťing-šeng, který do Štrasburku přijel na udělení letošní Sacharovovy ceny za svobodu myšlení.

Tu v roce 1996 obdržel od Evropského parlamentu jako první Číňan. Letos byl takto poctěn jeho krajan Chu Ťia, který se však stejně jako tehdy Wej Ťing-šeng nachází ve vězení, kam jej úřady poslaly na tři a půl roku "za rozvratnou činnost".

 

Právě se děje

Další zprávy