Havel calls for release of Chinese dissident Liu

CzechNews
19. 12. 2008 17:00
China should learn from Charter 77, Václav Havel writes in Wall Street Journal
Václav Havel is highly respected among Chinese dissidents.
Václav Havel is highly respected among Chinese dissidents. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

New York - In an opinion piece run Friday 19 December by the Wall Street Journal, former Czech president Václav Havel writes that Chinese government should learn from Charter 77, a manifesto signed in 1977 by Havel and other Czechoslovak dissidents, and realize that repression and silencing of its critics are pointless.

Havel calls for an immediate release from custody of Liu Xiaobo, one of the two main actors of Charter 08, a new dissident movement and a manifesto criticising Chinese government for violating human rights and freedom of speech, policies that damage the environment, and for deepening social differences between urban and rural areas.

"I am saddened by this turn of events, and my thoughts are with Liu Xiaobo's wife, Liu Xia, who has yet to be given the opportunity to speak with her husband," Havel wrote.

Some 5,000 people have so far signed the petition. Two of its initiators were arrested, while others are watched by secret police.

"China in 2008 is not Czechoslovakia in 1977. In many ways, China today is freer and more open than my own country of 30 years ago," Havel wrote in WSJ. "And yet, the response of the Chinese authorities to Charter 08 in many ways parallels the Czechoslovak government's response to Charter 77."

China's staunch critic

Havel is known as a staunch critic of the communist regime in China. Despite serving as first Czechoslovak and then Czech president for a total of 13 years, he was one of the few European leaders who have never visited China. He irritated Chinese government by repeatedly receiving the Dalai Lama in Prague.

Wei Jingsheng attending a Sakharov Prize ceremony in Strasbourg.
Wei Jingsheng attending a Sakharov Prize ceremony in Strasbourg. | Foto: Pavel Vondra

Havel is a well-respected figure in Chinese pro-democracy circles, veteran activist Wei Jingsheng told Aktuálně.cz in an interview earlier this week.

"We have all noticed the call of former president Havel and several Nobel Peace Prize winners who demanded just before the Beijing Olympics that the world paid more attention to the massive human rights violations taking place in China. Chinese people have great respect for him," said Wei, who was awarded prestigious Sakharov Prize for freedom of thought in 1996.

Aktuálně.cz talked to Wei in Strasbourg, where he was attending this year's Sakharov Prize ceremony, where his fellow countryman Hu Jia was awarded in absentia. Much like Wei 12 years ago, Hu was not able to collect the prize personally because he is serving a jail sentence for alleged subversion.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy