Kdyby u nás hořela budova jako v Londýně, sjela by se tam celá Praha, říká hasič

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 14. 6. 2017 19:22
V Londýně už od noci hoří vysoká budova, ve které bydlelo 125 rodin. Na místě zasahuje přes 200 požárníků. "Kdyby taková budova hořela u nás, přijela by tam celá Praha se zhruba stejným počtem hasičů," řekl Aktuálně.cz náměstek ředitele pražského hasičského záchranného sboru Jiří Hošek. Podle něj mají týmy vyčleněné lidi na to, aby sledovali jen pohyb budov. A dali případně pokyn k okamžitému stažení záchranářů, pokud hrozí riziko sesutí.
Foto: Reuters

Londýn - Desítky let nezažila britská metropole tak velký požár, jaký zachvátil v noci na středu výškový obytný dům Grenfell Tower.

Záchranáři hlásí nejméně dvanáct mrtvých a přes 70 zraněných, z nichž 20 je v kritickém stavu. Není však jasné, kolik lidí je ještě pořád v hořící trosce. Má totiž 24 pater.

Na místě zasahovalo v noci 200 hasičů se 40 hasičskými vozy.

Pro představu: 200 lidí je o trochu více, než kolik slouží v jedné hasičské směně po celé Praze. "Kdyby taková budova hořela u nás, přijela by tam celá Praha se zhruba stejným počtem hasičů," řekl Aktuálně.cz náměstek ředitele pražského hasičského záchranného sboru Jiří Hošek.

"Velitel zásahu musí na místě vyhodnotit, kolik lidí a techniky potřebuje. Může dojít k závěru, že další lidé by byli navíc a jenom by se tam motali," dodává.

Londýnská Grenfell Tower procházela právě částečnou rekonstrukcí, což je podle Hoška obvykle rizikové z hlediska protipožární ochrany.

Speciální lidé sledují jen možnost zřícení

Moderní stavby jsou podle náměstka ředitele pražských hasičů vybavené na to, aby požárníci mohli zasahovat i ve vyšších patrech. Naposledy zástupkyně londýnských záchranářů řekla, že se hasiči už dostali do dvacátého patra.

"Vedle chráněných únikových cest, většinou betonových vestaveb, se dělají i zásahové cesty, které vydrží dlouhou dobu během požáru. Těmi se mohou záchranáři dostat nahoru," popisuje Hošek.

Hasiči mají přesné postupy i pro budovy, ve kterých během požáru hrozí zřícení.

Vyčlení se lidé, kteří nedělají nic jiného, než že sledují, jestli se objevují praskliny nebo zda se nepohnuly zdi.

"A existují přístroje schopné sledovat pohyb budov v řádu setin milimetrů. Když se objevují výkyvy, upozorní se hasičské týmy, aby opustily prostor," říká Hošek.

Foto: Reuters

Podle mluvčí londýnských hasičů momentálně nehrozí zřícení hořící budovy.

Přestože je obytný dům v Londýně poměrně vysoký, nelze ho podle Hoška srovnávat s budovami Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku, které se zřítily 11. září 2001.

"V New Yorku se zřítila budova po nárazu letadla, který s ní otřásl. Hořel tam kerosín, který má extrémně vysokou teplotu hoření. Byla to ocelová konstrukce. Ta když povolí, tak se sesype všechno," vysvětluje Hošek.

V Česku bývají schodiště dvě

V Praze naposledy propukl velký požár v roce 1995 ve výškové budově hotelu Olympik na Invalidovně, kde zahynulo osm lidí.

"Mnoho závisí na tom, kolik má objekt únikových východů. Nejlacinější a nejjednodušší je postavit jedno schodiště. U nás je ale normou u velkých a vysokých budov stavět minimálně dva únikové východy. Dvě schodiště," vysvětluje Jiří Hošek.

Podobně vysoký jako londýnský dům je v Praze na Pankráci City Tower, který má sedmadvacet pater. Právě ten má dvě únikové cesty. "Kdyby se jedna zakouřila, mohou lidé použít druhou," dodává náměstek šéfa pražských hasičů.

Výškový dům v Londýně se 120 byty pohltily plameny | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy