reklama
 
 

V Hamburku útočil Ahmad A. Uprchlík s kontakty na islámské radikály, jehož se nepodařilo deportovat

AKTUALIZOVÁNO 29. 7. 2017
Útočník s kuchyňským nožem zabil v supermarketu Edeka v Hamburku jednoho člověka, další čtyři lidi zranil. Jeden z nich je ve vážném stavu. Lehké zranění utrpěl také samotný útočník, uvedla policie. Policie muže zatkla i díky svědkům krátce po útoku. Motiv jeho činu je zatím neznámý. Útočníkem byl podle magazínu Spiegel šestadvacetiletý Ahmad A., který do Německa přišel jako uprchlík. Žil na ubytovně pro utečence. Úřadům se ho nepodařilo deportovat, protože u sebe neměl žádné dokumenty.

Hamburk - Jednoho mrtvého a čtyři zraněné si vyžádal útok nožem v supermarketu v severoněmeckém velkoměstě Hamburku. Pachatele policie zadržela na útěku během půl hodiny, informoval bulvární deník Bild. Podle agentury AFP jde o šestadvacetiletého muže narozeného ve Spojených arabských emirátech.

Podle policie vnikl muž krátce po 15:00 SELČ do nákupního střediska Edeka na ulici Fuhlsbütteler Strasse v hamburské čtvrti Barmbek.

Policii se ho podařilo zadržet krátce po útoku díky svědkům, kteří muže pronásledovali a házeli na něj židle či kameny.

Podle německého magazínu Der Spiegel měl kontakty na salafisty. Zároveň trpěl psychickými problémy a pravidelně konzumoval drogy. V poslední době žil v ubytovně pro běžence v Hamburku.

Magazín s odvoláním na bezpečnostní složky uvedl, že útočníkem byl šestadvacetiletý Ahmad A., který do Německa přišel jako uprchlík. Jestli jednal z ideologických motivů, je zatím podle Spiegelu nejasné, bezpečnostní činitelé ale hovoří o kontaktech na islámské fundamentalisty.

Hamburský primátor Olaf Scholz (SPD) uvedl, že Ahmad A. měl povinnost Německo opustit. Deportovat ho ale zatím nebylo možné, protože neměl žádné dokumenty. Scholz také poznamenal, že ho štve, že jde o člověka, který v Německu požadoval ochranu, "a pak proti nám zaměřil svou nenávist".

Policisté zajistil vražednou zbraň. Zveřejnili také adresu webových stránek, kam mají svědci nahrávat fotografie a videa z místa činu. Vyšetřování případu převzal zvláštní tým, na jehož činnosti se podílí oddělení vražd i oddělení policie, které se zabývá politicky motivovanou kriminalitou. "Nadále prověřujeme všechny možnosti," zdůvodnila složení týmu v podvečer policie.

Vstoupil a okamžitě začal bodat

Při útoku, během kterého mladík bodal zákazníky obchodu s potravinami kuchyňským nožem, zahynul padesátiletý Němec, uvedla policie. Zranění utrpěla také 50letá žena a čtyři muži ve věku 64, 57, 56 a 19 let. Posledním zraněným je 35letý muž, který pomáhal prchajícího útočníka přemoci. Zranění některých osob jsou podle policie vážná. Záchranáři je rozvezli na chirurgická oddělení několika nemocnic

"Ten muž začal okamžitě bodat do zákazníků, zabil přitom jednoho člověka a několik dalších zranil," uvedla policejní mluvčí Heike Uhdeová.

Muž z obchodu  následně utekl a na ulici ho začali pronásledovat svědci, kteří se vyzbrojili židlemi či kameny. Následně ho zadrželi policisté v civilu.

Deník Bild zveřejnil fotografii zadrženého muže se zkrvaveným bílým pytlem na hlavě, který sedí v policejním voze.

Hamburská policie na Twitteru uvedla, že se "prvotní informace o loupežném přepadení zatím nepotvrdily". S určitostí pachatel podle policie ale jednal sám, neměl tedy žádného komplice. Podle svědků oslovených televizní stanicí n-tv křičel útočník Alláhu akhbar (v arabštině Bůh je veliký). Policie ale tuto informaci nepotvrdila.

Němci zřejmě dají v parlamentních volbách opět šanci Angele Merkelové. Nejkritičtější názory na její imigrační politiku jsou na severovýchodě Německa. | Video: Martin Novák |  02:33

autor: Zahraničí | 28. 7. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama