Hamás se dme pýchou, Katar pošle 400 milionů dolarů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 10. 2012 21:02
Pásmo Gazy navštívil katarský panovník, pro Hamás jde o diplomatický triumf
Vzácnou návštěvu přišel přivítat sám šéf vlády Hamásu Ismáíl Haníja (vpravo).
Vzácnou návštěvu přišel přivítat sám šéf vlády Hamásu Ismáíl Haníja (vpravo). | Foto: Reuters

Gaza - Katarský emír - šajch Hamad bin Chalífa Sání - přicestoval na návštěvu palestinského Pásma Gazy. Stal se tak první hlavou státu, která navštívila toto území za vlády radikálního hnutí Hamásu, jež vedla k izolaci pásma.

Šéf vlády Hamásu Ismáíl Haníja oznámil, že emír uvolní na projekty obnovy infrastruktury v pásmu 400 milionů dolarů (zhruba 8,6 miliardy korun).

Tiskové agentury návštěvu katarského panovníka označují za největší diplomatický triumf Hamásu za pět let vlády, jíž se v Gaze hnutí násilně zmocnilo v roce 2007.

Desítky milionů dolarů navrch

Emír přijel do Gazy, aby tam slavnostně vyhlásil investiční projekt v hodnotě čtvrt miliardy dolarů, který má přispět k rekonstrukci pásma včetně jeho silniční, zdravotnické a zemědělské infrastruktury. Původně avizovanou částku 254 milionů dolarů ale nakonec zvýšil na 400 milionů dolarů.

"Oznamujeme dnes oficiálně zrušení politické a ekonomické blokády uvalené na Pásmo Gazy," prohlásil Haníja. "Boříme dnes zeď (izraelské) blokády díky této historické a požehnané návštěvě," řekl podle agentury AFP v projevu na ceremonii v Chán Júnisu. Za emírovy přítomnosti tam byl položen základní kámen k projektu výstavby bytového komplexu, který ponese emírovo jméno.

Jak Haníja zdůraznil, bude dodatečná suma poskytnutá emírem použita zejména na zvýšení počtu bytů v budoucím "městě emíra Hamada" o tisíc jednotek na celkové 3000 a na realitní projekt pro bývalé palestinské vězně v Izraeli.

Abbás byl proti

Do Gazy, která nemá letiště ani přístav, katarský host přijel z Egypta přes hraniční přechod Rafáh. Přicestoval v čele početné delegace, v níž je i jedna z jeho čtyř manželek Músa Mussanádová, premiér a současně ministr zahraničí šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání a další ministři.

Emír přijel do Gazy i přes hluboké výhrady palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, který má od převzetí vlády v pásmu Hamásem v roce 2007 pod kontrolou jen Západní břeh Jordánu.

V telefonátu v předvečer návštěvy Abbás ocenil emírův záměr pomoci obyvatelstvu Pásma Gazy, které je vystaveno egyptské a izraelské blokádě. Důrazně prý ale katarskému panovníkovi připomněl, že on zůstává mezinárodně uznaným vůdcem Palestinců.

"Zdůraznil (Abbás) nezbytnost zachovat legitimní reprezentaci palestinského lidu a požádal ho (emíra), aby vyzval Hamás v Gaze, aby přistoupil na usmíření a ukončení rozkolu," řekl podle agentury AP Abbásův mluvčí Nabíl abú Rudajná.

Další Abbásův poradce Nimr Hamad se vyjádřil ostřejšími slovy. "Taková návštěva dává Hamásu dojem, že návštěvníci uznávají jeho vládu, a to posílí rozkol a nepomůže usmíření."

Neobvyklá podpora Hamásu

Kriticky se k chystané návštěvě katarského emíra v Gaze vyjádřil v pondělí Izrael. "Považujeme za neobvyklé, když katarský emír nepodporuje Palestince jako celek, ale dává najevo svou přízeň Hamásu na úkor celé palestinské autonomie," konstatoval mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor.

Západní státy považují islamistický Hamás za teroristickou organizaci. Vliv tohoto hnutí a jeho ambice v blízkovýchodním konfliktu se ale jen stěží dají ignorovat, konstatovala agentura Reuters.

Podle agentury AP je emírova návštěva zároveň odrazem sílícího vlivu Muslimského bratrstva v regionu. To v současnosti vládne v Egyptě a po loňských povstáních známých jako arabské jaro získaly na síle islamistické strany i v dalších zemích této oblasti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy