Katar zachraňuje Gazu, posílá stamiliony dolarů

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
17. 10. 2012 13:39
Emirát postaví v palestinském pásmu nové silnice, nemocnice a dokonce i město
Katarský emír Hamád Ibn Chalífa as-Sání.
Katarský emír Hamád Ibn Chalífa as-Sání. | Foto: Reuters

Gaza - Katar investuje do palestinského pásma Gazy 254 milionů dolarů. Jde o největší injekci od konce války s Izraelem před bezmála čtyřmi lety.

"Politika Kataru vypadá tak, že projekty navrhujeme, platíme je a pak je předáváme příslušným ministerstvům," prohlásil tamní ministr zahraničí Muhammad al-Amádí.

Plánovaný projekt si vyžádá spolupráci s Izraelem a Egyptem, jelikož do Gazy bude nutné převést těžkou techniku a stavební materiál.

První kapka

Emirát z Perského zálivu má v plánu vystavět tři silnice, a to včetně dálnice, která povede podél pobřeží Středozemního moře. Dále pak nové město, nové byty nebo nemocnici. První práce přitom začnou do tří měsíců.

V Gaze žije 1,6 miliónů lidí, z nichž je třetina bez práce. A díky projektu získají zaměstnání tisíce z nich.

Islamistické hnutí Hamás, které v Gaze vládne, katarskou iniciativu vítá. Premiér Ismaíl Haníja jí podle Reuters nazval "první kapkou".

Scéna z Dantova Pekla?
Scéna z Dantova Pekla? | Foto: Reuters

Západ považuje Hamás za teroristickou organizaci. Islamisté totiž ve své oficiální rétorice požadují zničení Izraele. Přístup se ale v posledních měsících dramaticky mění. Hamás stále méně spolupracuje s šiítským Íránem a spíše se začíná orientovat na sunitské Muslimské bratrstvo, které vyhrálo v posledních egyptských volbách.

"Tak velké peníze bezpochyby přispějí k rozvoji infrastruktury a pomohou k nastartování ekonomiky a snížení nezaměstnanosti," řekl Reuters v Gaze ekonom Maher al-Tabba.

Třítýdenní izraelské operace v lednu 2009 zničily řadu oblastí v Gaze. Během bojů přišlo o život 1300 Palestinců a 13 Izraelců. Obnova továren, domů a silnic zatím nebyla možná, jelikož Izrael stále částečně blokuje přístup do pásma Gazy a zakazuje import materiálu, který by bylo možné zneužít k vojenským účelům.

"Nemohli jsme začít dřív kvůli politické situaci," dodal Amádí s tím, že "projekt nemá sloužit Hamásu, ale lidem Gazy".

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy