Hamás a Fatah u jednacího stolu. Chtějí společnou vládu

Roman Gazdík
26. 2. 2009 12:05
Prvním gestem je propuštění vězňů na obou stranách
Palestinská vlajka nad demonstranty v Gaze
Palestinská vlajka nad demonstranty v Gaze | Foto: Reuters

Káhira - Území zamýšleného palestinského státu je de facto rozděleno od krátké občanské války, která propukla v polovině roku 2007. Gazu na pobřeží Středozemního moře od té doby ovládá islamistické hnutí Hamás, Západní břeh na hranici s Jordánskem sekulární nacionalisté z Fatahu.

Nepřátelské frakce, které se podle zpráv humanitárních organizací uchylují i k mučení vězňů druhé strany, zasedly v Egyptě ve čtvrtek k jednacímu stolu.

A to proto, aby poprvé po dlouhých měsících jednaly o vládě národní jednoty. Kromě Hamásu a Fatahu se diskusí účastní i deset dalších menších palestinských frakcí.

Jak zareaguje zahraničí?

"Egypt doufá, že toto setkání je skutečným startem nové éry, která ukončí rozdělení státu, které trvalo příliš dlouho. Přišel čas, abychom jednou pro vždy otočili stránku," prohlásil v egyptské televizi šéf egyptské výzvědné služby Omar Sulejman, který jednání mezi znesvářenými stranami koordinoval.

Předák Fatahu a palestinský prezident Mahmúd Abbás
Předák Fatahu a palestinský prezident Mahmúd Abbás | Foto: Reuters

Usmíření mezi Hamásem a Fatahem je dle pozorovatelů klíčové pro pokračování mírového procesu s Izraelem a založení palestinského státu. Důležité bude nyní také stanovisko, jaké k vzniku případné společné vlády zaujmou zahraniční hráči.

Ani Evropská unie, ani Spojené státy podobnou vládu ze začátku roku 2007 neuznaly, ta se velmi rychle rozpadla a ozbrojený vnitro-palestinský konflikt vypukl s ještě větší intenzitou. Nyní bude Evropa pravděpodobně postupovat jinak.

Vláda technokratů

Předseda rady ministrů zahraničí EU Karel Schwarzenberg nedávno Aktuálně.cz řekl, že EU požaduje, aby šlo o úřednickou vládu. To by uvítaly také Spojené státy, které mají v oblasti nejsilnější slovo a mohou tlačit na Izrael.

K jednání s Hamásem vyzval zahraniční státy dnes zveřejněný otevřený dopis mnoha bývalých vyjednavačů z rizikových oblastí, jako byly války na Balkánu a v Salvadoru, konflikt v Severním Irsku, národní usmíření v Jihoafrické republice po pádu apartheidu i násilí na samotném Blízkém východě.

Podepsal jej i bývalý izraelský ministr zahraničí a někdejší vyjednavač z Camp Davidu a Taby Šlomo Ben-Ami.

Obnovit důvěru

Vůdce Hamásu v Gaze Ismaíl Haníja (vpravo)
Vůdce Hamásu v Gaze Ismaíl Haníja (vpravo) | Foto: Reuters

Nejdůležitější však bude nyní obnovení důvěry mezi Hamásem a Fatahem. O vládě národní jednoty se mělo v Egyptě jednat už v listopadu, Hamás však z jednání odstoupil s poukazem na pokračující údajné zatýkání jeho stoupenců na Západním břehu.

Obě strany tak nyní slíbily, že naopak začnou vězně svého konkurenta propouštět. Hamás by měl zrušit domácí vězení některým členům Fatahu v Gaze, Fatah naopak propustit 80 z 380 zadržovaných islamistů.

"Určitý počet vězňů bude osvobozen hned na začátku rozhovorů," citovala BBC ze společného komuniké šéfa poslanců Fatahu Azzáma Ahmeda a jednoho z předáků Hamásu Mahmúda Zahara. "Další zadržovaní budou propouštěni následovně, takže tato otázka bude zcela vyřešena před koncem palestinského národního dialogu."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy