Příměří v Gaze je otázkou dní. Co dohoda obsahuje?

Reuters Roman Gazdík, Reuters
14. 2. 2009 12:34
Vyjednavači Hamásu v Egyptě čekají na odpověď Izraele
Holčička v jordánském Ammánu na demonstraci za ukončení izraelské operace v Gaze
Holčička v jordánském Ammánu na demonstraci za ukončení izraelské operace v Gaze | Foto: Reuters

Praha - Podle západních i palestinských politiků může být osmnáctiměsíční příměří mezi hnutím Hamás ovládajícím pásmo Gazy a Izraelem uzavřeno už v neděli.

Izraelské zdroje zatím tyto zprávy nepotvrdily, hlavní izraelský vyjednavač Gilad Amon nicméně v sobotu večer míří do Egypta, kde diplomatické aktivity probíhají. Podle deníku Jerusalem Post delegace Hamásu bude čekat v Káhiře tak dlouho, dokud od Izraelců nedostane odpověď.

„Bude to v krátké době, když dá Bůh... tak během dvou dnů," řekl egyptské agentuře MENA v pátek o uzavření příměří předák Hamásu Músa Abú Marzuk.

V sobotu izraelský premiér vydal prohlášení, že příměří nebude uzavřeno, dokud Hamás nepropustí vězněného izraelského vojáka Gilada Šalita.

Násilí v oblasti mezitím pokračuje.

Na izraelské území v pátek dopadly tři rakety, které nezpůsobily žádná zranění. Izrael odpověděl leteckým útokem, při kterém byli zraněni dva palestinští ozbrojenci. Izraelští vojáci také ve stejný den zastřelili čtrnáctiletého palestinského chlapce, který na ně házel kamení v Hebronu na Západním břehu.

Podívejme se, co je nyní o připraveném příměří známo.

Izraelský voják v Hebronu na Západním břehu. Jednotky v druhém největším palestinském městě chrání malou komunitu židovských osadníků. Poněkud ironicky znamená kořen slova Hebron
Izraelský voják v Hebronu na Západním břehu. Jednotky v druhém největším palestinském městě chrání malou komunitu židovských osadníků. Poněkud ironicky znamená kořen slova Hebron | Foto: Reuters

Co chtějí Izrael a co Hamás?

Izraeli jde především o to, aby skončily útoky raketami a minometnými granáty, kterými různé palestinské frakce v Gaze ostřelují izraelské civilisty v blízkých osadách a městech. Také požaduje, aby skoncovalo pašování zbraní skrze tunely pod hranicí Gazy s Egyptem a aby Hamás propustil Šalita.

Hamás si naopak přeje, aby Izrael přestal s dělostřeleckými a leteckými útoky na cíle v Gaze a aby také uvolnil ekonomickou blokádu, která dostala podle do humanitárních organizací pásmo do největší humanitární krize od roku 1967, kdy Izrael Gazu dobyl na Egyptu.

Otevření egyptské hranice

Otevřít přechody do Gazy by měl jak Izrael, tak Egypt. Egyptský přechod v Rafahu by měl znovu fungovat přibližně dle principů smlouvy z roku 2005, vrátí se sem tedy policisté Fatahu, který je s Hamásem v latentní občanské válce. Islamisté však zatím neupřesnili, jak velké pravomoci budou jednotkám prezidenta Mahmúda Abbáse ochotni přiznat.

Na hranici budou také umístěni mezinárodní pozorovatelé, po kterých Izrael chce, aby kontrolovali, zda Hamás z Egypta nepašuje zbraně.

Každodenní kresby palestinských dětí svědčí o jejich válkou poznamenané psychice
Každodenní kresby palestinských dětí svědčí o jejich válkou poznamenané psychice | Foto: Reuters

Přechody s Izraelem

Izrael by měl otevřít své přechody do Gazy, které jsou převážně uzavřeny od té doby, co Hamás v Gaze převzal v červnu 2007 moc. Není však zatím jasné, kdy tomu tak bude a co bude přesně do Gazy dovoleno dovážet.

Odcházející izraelský premiér Ehud Olmert podmínil plné otevření přechodů propuštěním Šalita, kterého Hamás zadržuje už dva a půl roku neznámo kde. V sobotu pak jeho kancelář vydala prohlášení, že ani příměří nebude možné dosáhnout bez Šalitova osvobození.

Výměna vězňů s nárazníková zóna

Hamás si však představuje, že bude voják předán později v rámci výměny vězňů. Hamás požaduje, aby Izrael propustil 1400 Palestinců ze svých věznic, pozice Izraele není zcela jasná. Izraelská média psala v poslední době jak o tom, že je vláda v tomto ohledu jít Hamásu zcela na ruku, tak že se bude jednat spíše o něco menší počet propuštěnců, okolo tisícovky.

Uvnitř Gazy bude také ustavena nárazníková zóna o šířce 300 metrů, do které nebudou mít palestinští ozbrojenci přístup. Izrael původně navrhoval pás široký 500 až 800 metrů.

Ekonomika Gazy je díky blokádě v troskách. Dříve se z ní vyváželo 40 milionů květin ročně
Ekonomika Gazy je díky blokádě v troskách. Dříve se z ní vyváželo 40 milionů květin ročně | Foto: Reuters

Nejasné body

Kromě nejasností ohledně výměny vězňů, způsobu implementace dohody a pravomocí jednotlivých aktérů jsou zde i další problematické body. Izrael například zakazuje do Gazy dovážet určité typy materiálu, které jsou nutné k běžnému životu i opravě budov a infrastruktury zničené třítýdenní válkou.

Z kovových trubek totiž Palestinci montují nejen potrubí, ale také rakety. Hnojiva na druhou stranu slouží k výrobě výbušnin.

Hamás také požaduje psanou úmluvu a jasný mezinárodní mechanismus kontrol, zda Izrael podmínky plní. Izrael by se raději spokojil s ústní dohodou.

 

Právě se děje

Další zprávy