Američany v minulých týdnech překvapily poloprázdné obchodní regály, kde by si jinak pořídili výzdobu a kostýmy. A nejde jen o Halloween, ale o celý nadcházející sváteční čas a s tím spojenou obchodní sezonu v USA. Kdo se nepostará včas, spláče nad výdělkem.
Zkušenosti s tím má například sedmadvacetiletý Ben Wieber z města Kalamazoo v Michiganu. Do své halloweenské sbírky se snažil sehnat další nový model strašidelného domu. "Šel jsem do Lowe's, Home Depot, T. J. Maxx, HomeGoods," vyjmenovává velké americké obchodní řetězce, kde si v minulých letech vždy něco pořídil. Letos ale ne.
"Všude už mají věci na Vánoce. Říkám si, no nazdar, to jsme letos prostě vynechali Halloween?" podivuje se Wieber pro deník Wall Street Journal. Strašidelný dům nakonec letos vzdal a také svůj převlek démona sestavil z různě posháněných dílů.
"Na jednom webu jsem sehnal masku, na jiném velké latexové rukavice, které se k tomu hodí. A ještě musím koupit velký černý plášť, aby to všechno pasovalo dohromady," vysvětlil Bob pro newyorský ekonomický list.
Improvizovat musela i třiačtyřicetiletá Hilary Wilkesová z Highlands v Severní Karolíně. Její šestiletá dcera Annie chtěla kostým dívky Willy z filmu Zombies 2 z produkce Disney Channel. Hilary s nákupem čekala. "Víte, jak je to s dětmi, často mění nápady," vysvětluje pro Wall Street Journal.
Jenže jinak normálně dostupný katalogový kostým je letos beznadějně vyprodaný. A tak Wilkesová musela jít cestou "co dům dá". Bratrovy fotbalové ponožky, jeho starší boty, oční stíny, stříbrný sprej na prameny vlasů… "Annie nebyla nadšená, ale jde do toho. A má něco unikátního," hodnotí dceřin kostým.
Zákazníci jsou, zboží ne
O obdobné reportáže není v amerických médiích v posledních dnech vůbec nouze. Naopak je to průvodní jev letošního Halloweenu. Světová pandemie koronaviru nabourala zaběhnuté globální výrobní a obchodní řetězce.
Zažívají to výrobci aut, kterým schází čipy. A vědí to i američtí prodejci zboží, jehož drtivá většina pochází z Asie, především z Číny. O výbavu na všemožné oslavy - od Halloweenu přes listopadový Den díkůvzdání až k Vánocům - bude letos nouze.
Nedostatek přitom přichází na prahu sezony, kterou by si chtěli Američané po loňském lockdownovém útlumu znovu pořádně užít. Podle předpovědi americké Národní maloobchodní federace (NRF) hodlají letos na Halloween utratit rekordní sumu přes 10 miliard dolarů.
Dvě třetiny lidí se chystají slavit, rozdávat dětem sladkosti, vyrazit v převlečení do ulic. Jenže mnozí budou muset své plány přizpůsobit nebo přímo změnit. Margaret Guerrerová z Orlanda na Floridě chtěla, aby celá její čtyřčlenná rodina šla převlečená za postavy z filmové ságy Hvězdné války.
Ona sama se chtěla převléct za zázračnou dívku Rey, jenže ani její kostým nebyl nikde k sehnání. "Už jsem si říkala, že asi vzdáme sen o Hvězdných válkách a půjdeme za Flintstoneovi nebo něco takového," říká Guerrerová v reportáži rozhlasové stanice NPR.
Nakonec měla štěstí. Stovky kilometrů od svého bydliště jela své známé na svatbu a v tamním obchodě visel poslední kostým Rey. "Někdo ho právě vrátil a část chyběla. Ale to mi bylo jedno, věděla jsem, že pojede se mnou domů," popisuje Rey.
Přístavy nestíhají
Velcí američtí dovozci a prodejci zboží zákazníky v USA vyzývají, ať letos nenechávají nákupy na poslední chvíli. Vybrané dárky by už vůbec nemusely být nebo se k nim nedostanou včas.
Obchodní dopravní cesty ze zámoří do USA jsou výrazně zpomalené nebo bezmála zašpuntované. V jejich "úzkých hrdlech" na překladištích a v přístavech se hromadí nevyřízené zakázky. Na moři u největšího přístavu Spojených států v Los Angeles minulý týden čekalo na vyložení 60 kontejnerových lodí, takřka třikrát více než před měsícem.
Přístavy nestíhají a na pevnině zase scházejí kamiony pro rozvoz zboží, v důsledku pandemie je nedostatek řidičů. Velké firmy jako společnost Walmart, největší americký obchodní řetězec s ročním obratem 500 miliard dolarů, proto hledají náhradní řešení.
Kromě velkých námořních speditérských firem si Walmart najal menší soukromé dopravce a jejich lodě směřuje do menších přístavů USA, které nejsou tak exponované. Jenže menší prodejci si nic takového dovolit nemohou a musejí jen čekat a doufat, že se situace co nejdříve zlepší.
Mnohé firmy jsou tak už smířené, že nadcházející prodejní sezona bude nedostatkem zboží zásadně ovlivněna. Dokazuje to příklad malé společnosti Podzly LLC se sídlem v Nebrasce, která podniká v prodeji potřeb na oslavy. Kvůli zdrženým dodávkám má podle zakladatele Jeremyho Podliskyho na skladě jen polovinu zboží, které by potřebovala. A objednávky, které vůbec dorazí, jsou o polovinu dražší.
"Abychom si najali soukromou námořní nebo leteckou přepravní firmu, je nad naše možnosti," vysvětluje Podlisky pro Wall Street Journal. Před dvěma roky prodával balíček dvanácti sombrér na oslavy za 32 dolarů (zhruba 700 korun). Teď musel jít kvůli zvýšeným dopravním nákladům na 52 dolarů (přibližně 1150 korun). A cenu bude muset asi ještě zvýšit. "Odhaduju, že existuje nějaký strop, kolik si můžete říct za sombrero," uvažuje podnikatel. Pokud se náklady na dopravu budou dále zvyšovat, přestane klobouky objednávat a prodávat.
V souvislosti s nadcházející sváteční sezonou má zpomalený až zaseknutý přísun zámořského zboží dopad i do americké politiky. Prezident Joe Biden požádal kalifornské přístavy v Los Angeles a Long Beach, aby pracovaly non-stop, a vyhlásil, že na pomoc by mohla být povolána Národní garda.
Pro opoziční republikány je to naopak příležitost, aby na demokratického prezidenta tvrdě útočili. "Zničí nám Vánoce, protože nebude zboží?" hlásí do médií republikánský senátor Bill Hagerty z Tennessee. A republikánům nakloněná televize FOX News Bidena vykresluje jako známou pohádkovou postavu Grinche. Biden podle ní "dětem v USA letos ukradne Vánoce".