Soul - Neznámí hackeři ve středu zveřejnili osobní údaje několika desítek tisíc amerických vojáků a více než dvou milionů členů jihokorejské vládní strany.
Došlo k tomu pouhý den po rozsáhlých útocích na webové stránky jihokorejských úřadů a některých regionálních médií. V obou případech jsou podezíráni hackeři z KLDR.
Severní Korea ale odpovědnost odmítá. Ze středečního útoku otevřeně obvinila mezinárodní hnutí Anonymous. Ti ale svůj podíl rovněž popřeli, naopak se přihlásili k odstavení několika serverů v KLDR.
Stránky severokorejské státní tiskové agentury KCNA, deníku Rodong sinmun a vládního portálu Naenara byly v úterý skutečně mimo provoz.
Útok v den 63. výročí začátku války
Zveřejnění citlivých údajů se týká 40 000 amerických vojáků včetně těch, jejichž jednotky jsou umístěné v Jižní Koreji. Tam dnes slouží více než 28 000 Američanů.
"Viděli jsme webové stránky, na které byla tato data umístěna, a videa, která údajně zobrazují samotný proces hackování," cituje agentura Reuters nejmenovaného zaměstnance společnosti NSHC, jež se zabývá internetovou bezpečností.
Důvěryhodnost těchto informací a zveřejněných údajů ale podle něj zatím nemohla být ověřena. Hackeři měli vynést osobní údaje vojáků a jihokorejských úředníků, zahrnuta jsou například jejich data narození, píší podle Reuters místní média.
Napětí mezi Severní a Jižní Koreou vyeskalovalo na jaře:
Jihokorejské ministerstvo pro komunikace odmítlo středeční události komentovat. Z úterních útoků, které připadly na den 63. výročí zahájení korejské války, ale Jihokorejci podezírají KLDR.
"Kybernetický útok neznámých hackerů způsobil výpadek některých stránek, včetně těch patřících Modrému domu," oznámilo v úterý ministerstvo školství, vědy a techniky v Soulu. Označení Modrý dům nese v Jižní Koreji prezidentský palác. Jeho stránky a oficiální web premiéra nefungovaly více než šest hodin.
Na napadených stránkách se objevila hesla oslavující severokorejského vůdce Kim Čong-una s podpisem hnutí Anonymous. Na hackerské útoky vůči Soulu se ale podle dlouhodobých závěrů jihokorejských vyšetřovatelů specializuje KLDR.
Jeden z největších útoků, který údajně přišel od severního souseda, postihl zemi ve druhé polovině března. Zasáhl tehdy na 32 tisíc počítačů, převážně z bankovních a velkých mediálních institucí. Pchjongjang se ale zatím k žádnému z útoků nepřihlásil.