Haag - Proces s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem, kterému se také říká "řezník z Monrovie", byl dnes obnoven v nizozemském Haagu.
Podle právníků jde o průlomový proces. Vůbec poprvé totiž stanula před soudem bývalá hlava afrického státu.
Taylor byl navíc obviněn ještě v době svého prezidentství, což je také unikátní. Soud precedenčně rozhodl, že se na něj nevztahuje imunita, jíž se hlavy státu zpravidla těší.
"Jedná se o důležitý test mezinárodní justice, bude mít následky na celém světě," řekl agentuře Reuters prokurátor soudu Stephen Rapp.
Strašák Miloševič
"Byly zde jiné soudy s hlavami států, které se zcela nepovedly," dodal Rapp v narážce na proces s bývalým srbským prezidentem Slobodanem Miloševičem, který během procesu v Haagu zemřel.
"Ale jsem přesvědčen, že jsme schopni případ zvládnout a ukázat, že je možné přiznat zodpovědnost hlavě státu v řádném a spravedlivém procesu."
Bývalý prezident je v celkem jedenácti případech obžalován z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. V méně právnickém žargonu jde o masakry, vraždy, mrzačení, znásilňování a používání dětských vojáků.
Taylorova válečná kariéra začala roku 1989, kdy byl jedním z vůdců povstání proti libérijskému prezidentovi Samuelu Doeovi, které brzy přerostlo v krvavou občanskou válku.
Reggae, drogy, masakry
V Haagu je však obviněn ze zločinů, ke kterým došlo v sousední Sierra Leone, kam se konflikt přenesl roku 1991.
"Miloval jsem boj. Byla to legrace. A nezáleželo mi, na které straně jsem byl," řekl magazínu Spiegel Ibrahim Berrie, který pod jménem "Generál Shareblood" (Společná krev) bojoval ve válce na obou stranách.
Svět tehdy obletěly fotografie zfetovaných dětských vojáků, kteří svým obětem usekávali ruce, aby nemohli bojovat či ve volbách hlasovat pro strany vládnoucí kliky, proti kterým rebelové z Jednotné revoluční fronty (RUF) bojovali.
"K tomu, abych mohl bojovat, jsem potřeboval muziku. Abych se dostal do nálady, potřeboval jsem hlasité reggae," říká dnes Berrie, jehož skupina proto cestovala v dodávce s velkými reproduktory.
Podle právníků bude nejkomplikovanější prokázat právě spojení mezi vojáky bojujícími v Sierra Leone, jako byl Berrie, a Taylorem sedícím ve své kanceláři v hlavním městě Libérie Monrovii.
Jsem chudý, na právníky nemám
K soudu bude předvoláno celkem 144 svědků, polovina z nich se do Haagu dostaví osobně. Jako první v procesu v pondělí vystoupil odborník na "krvavé diamanty" Ian Smillie z Kanady.
Na rozdíl od konfliktů v jiných státech v oblasti (Nigérie, Pobřeží slonoviny) totiž za občanskou válkou v západoafrické zemi nestála řevnivost mezi rozdílnými etniky či náboženstvími, ale snaha o kontrolu bohatých diamantových dolů.
Podle odhadů si Taylor nelegálním obchodem se dřevem a diamanty přišel na 450 milionů dolarů, které se však soudu zatím nepodařilo dohledat. A protože liberijský exprezident tvrdí, že je chudý, platí mu jeho pobyt i tým skvělých právníků soud.
Původně měl být Taylor souzen přímo v Sierra Leone. Občanská válka zde skončila roku 2002, situace v jedné z nejchudších zemí světa je však stále nestabilní, a tak byl obžalovaný roku 2006 převezen do Haagu.
Verdikt by měl být podle odhadů vynesen do konce roku 2009. Pokud se však Taylor odvolá, líčení se protáhne nejméně o další rok.