H5N1 na Slovensku. Češi opatření nemění

Pavel Baroch
23. 2. 2006 9:20
Bratislava - Slovensko má první potvrzený případ nákazy virem ptačí chřipky H5N1. Češi zatím nová opatření přijímat nebudou. Uvnitř: AUDIO.
Přítomnost viru ptačí chřipky lze zjišťovat několika metodami.
Přítomnost viru ptačí chřipky lze zjišťovat několika metodami. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Výskyt viru nebezpečného pro člověka jednoznačně potvrdily kontrolní testy uhynulých ptáků," řekl dnes ráno ministr zemědělství Zsolt Simon. "Ptačí chřipka je na Slovensku. I virus H5N1. Ale my jsme na tuto situaci připraveni."

První nakažený dravec

Slováci nalezli dva uhynulé ptáky v pondělí - šlo o morčáka bílého a sokola stěhovavého. Státní veterinární ústav ve slovenském Zvolenu potvrdil podezření na ptačí chřipku. V úterý Bratislava oznámila, že předběžné testy potvrdily výskyt viru H5. Podkmen N1, který může být nebezpečný i pro člověka, mělo potvrdit či vyvrátit další testování.

Infobox
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Vzhledem k tomu, že nebyli postiženi ptáci z průmyslových chovů, podle ministra není důvod k očkování lidí nebo hromadné likvidaci ptactva v okolí nálezů.

"Bratislavu považujeme za bezpečnou," uvedl ke skutečnosti, že jeden z nálezů se našel na kraji hlavního města.

Morčák s podezřením na ptačí chřipku byl nalezen v areálu rafinerie Slovnaft v Bratislavě. Sokola lidé nalezli v lužních lesích u Dunaje v okrese Dunajská Streda.

Obě lokality se nalézají v bezprostřední blízkosti hranic s Rakouskem, respektive s Maďarskem. Tamní úřady se o podezření na ptačí chřipku na Slovensku podle Simona dozvěděly již v pondělí v noci prostřednictvím hlášení, které Slovensko odeslalo do Bruselu.

Praha nová opatření nechystá

V souvislosti s potvrzenou existencí viru H5N1 na Slovensku zatím Česko nebude nijak zpřísňovat již nastavená bezpečnostní opatření.

Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz uvedl, že to není potřeba. Vyloučil i zákaz dovozu například drůbeže ze Slovenska.

A to proto, že ve všech zemích Evropské unie platí stejná pravidla při ochraně před ptačí chřipkou. Mezi ně patří například povinnost dostatečně zabezpečit lokalitu, v níž je uhynulé ptactvo nalezeno. "Každá země EU se pak může na další členskou zemi spolehnout," uvedl Duben.

To je i případ Slovenska, kde zvýšená bezpečnostní opatření platí od úterka. Kolem míst nálezů infikovaných ptáků jsou vymezena desetikilometrová pásma.

V této rizikové oblasti se podle ministra Simona nachází 2163 chovů ptactva, což znamená více než 38 tisíc kusů drůbeže a ptactva.

#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy