Velvyslancem v Řecku bude Ivo Šilhavý. Na Kubu nastoupí Zdeněk Kubánek

ČTK ČTK
24. 5. 2024 14:06
Velvyslancem v Řecku bude Ivo Šilhavý. Na Kubu nastoupí Zdeněk Kubánek

Novým českým velvyslancem v Řecku bude Ivo Šilhavý, dřívější vedoucí styčného úřadu v Ramalláhu či zastupitelského úřadu v Kosovu. V páteční tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo zahraničí. Na Kubě povede ambasádu Zdeněk Kubánek, aktuálně velvyslanec v Mexiku.

Šilhavý do Atén odcestuje v létě. Mezi roky 1996 a 2003 pracoval v kanceláři prezidenta Václava Havla, na ministerstvu zahraničí začal působit posléze. Byl také ředitelem odboru Blízkého východu a severní Afriky. Na post velvyslance zamíří ze současné funkce zvláštního zmocněnce pro migraci.

Kubánek má výrazné zkušenosti s Latinskou Amerikou. Od roku 2019 je velvyslancem v Mexiku s akreditací dále pro Guatemalu, Belize, Honduras, Salvador a Nikaraguu. Předtím byl velvyslancem v Chile nebo chargé d'affaires a později velvyslaneckým radou ambasády v Uruguayi, působil také na velvyslanectvích v Argentině či Malajsii. Na ministerstvu zahraničí mimo jiné vedl oddělení Latinské Ameriky. Kubánek do Havany nastoupí koncem letošního roku.

"Do obou destinací posíláme diplomaty, kteří mají s konkrétními regiony a jejich problematikou velké zkušenosti. V Řecku bude české zájmy zastupovat Ivo Šilhavý, který se opakovaně zabýval otázkou migrace, a na Kubu pojede kariérní diplomat Zdeněk Kubánek, který se velkou většinu svého profesního života věnuje Latinské Americe," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

 

Právě se děje

Další zprávy