Guinea hlásí úspěch, nejméně sedm pacientů překonalo ebolu

ČTK ČTK
10. 4. 2014 12:46
Podle statistiky WHO se krvácivou horečkou v Guineji dosud nakazilo 157 osob a z nich 101 zemřelo. Testy na ebolu byly pozitivní u 66 z nich.
Foto: Reuters

Konakry - Přinejmenším sedm pacientů nakažených ebolou v západoafrické Guineji se již uzdravilo a bylo propuštěno z nemocniční péče domů.

Podle BBC to ve čtvrtek oznámila organizace Lékaři bez hranic (MSF), která se spolu se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a guinejským ministerstvem zdravotnictví snaží bojovat s nemocí, která se v zemi šíří již dva měsíce.

Prvním pacientem, který vyhrál boj s ebolou, byla podle MSF 18letá Rose Komanoová z jihu země, kde se nemoc také poprvé vyskytla.

Desinfekce příbytku muže, u něhož je podezření na nakažení virem eboly.
Desinfekce příbytku muže, u něhož je podezření na nakažení virem eboly. | Foto: Reuters

Komanoová strávila na ošetřovně deset dní. Lékaři se jí nesměli dotknout holýma rukama a pečovali o ni pouze v ochranných gumových oblecích. Před propuštěním se mladá Guinejka musela osprchovat v chlorované vodě a dostala nové šaty.

"Když z naší ošetřovny odešla první zdravá pacientka, byla jsem ohromně šťastná a celý náš tým to oslavil," řekla doktorka Marie-Claire Lamahová, která pracuje v metropoli Konakry. "Je to skvělá zpráva pro rodiny nemocných i pro celé komunity, v nichž nakažení žijí," dodala.

Přes 100 mrtvých

Podle statistiky WHO se krvácivou horečkou v Guineji dosud nakazilo 157 osob a z nich 101 zemřelo. Testy na ebolu byly pozitivní u 66 z nich.

V sousední Libérii se nakazilo 21 lidí, z nichž zemřelo deset. V Sierra Leone prověřují jeden podezřelý případ, v Mali devět. Testy prováděné v Ghaně u dívky, která zemřela na symptomy podobné ebole, byly negativní.

Poprvé se virus eboly objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Nemoc má vysokou úmrtnost, není proti ní vakcína ani lék. Minulá vážná epidemie v roce 2000 se objevila v Ugandě. Nakazilo se tehdy 425 osob a polovina zemřela.

Příznaky eboly jsou krvácivá horečka, zvracení a průjem. Naděje na přežití stoupá, jestliže se zabrání dehydrataci organismu. Onemocnění se šíří ze zvířat na člověka i mezi lidmi navzájem.

 

Právě se děje

Další zprávy