Afrikou se šíří smrtící ebola, na potvrzení nákazy čeká Mali

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 4. 4. 2014 16:01
V Guineji virus během několika týdnů zabil už téměř 90 lidí. Podezřelé případy zaznamenaly i tři ze šesti sousedících států.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Konakry (Guinea) - Smrtící noční můra lékařů - ebola - se zřejmě dál šíří africkým kontinentem. Podezření na nákazu virem, na který dosud neexistuje žádný lék, ve čtvrtek potvrdil další stát – Mali.

Jedná se o tři pacienty, u nichž se projevila krvácivá (hemoragická) horečka. Nemocní leží v izolaci.

"V zemi byly zjištěny tři podezřelé případy hemoragické horečky. Odebrali jsme vzorky a zaslali je do zahraničí k analýze," řekl agentuře AFP ministr zdravotnictví Mali Ousmane Koné.

Zároveň vyzval obyvatele země, aby zachovali klid a nepanikařili. Zatím totiž není jasné, odkud nemocní jsou.

Počet mrtvých se blíží stovce

V Guineji virus během několika týdnů zabil 84 lidí, převážně v jižní části země. Reuters hovoří o 86 úmrtích. Podezřelých případů krvácivé horečky ovšem stát hlásí ještě o pět desítek víc.

Že šlo skutečně o velice nakažlivou a často smrtelnou ebolu, se dosud podle Světové zdravotnické organizace (WHO) laboratorně potvrdilo u 35 případů.

Podezřelé případy možného nakažení smrtelným virem už zaznamenaly tři ze šesti sousedních států Guineje.

Virus eboly
Virus eboly | Foto: Wikimedia Commons

Dva pacienty s ebolou potvrdila Libérie, ovšem počet obětí může být vyšší. Podle AFP tam na hemoragickou horečku od minulého měsíce zemřelo sedm lidí. Podezřelých případů nákazy stát eviduje už 14. Libérie navíc ve čtvrtek oznámila, že se potýká s prvním případem nákazy, který patrně vypukl přímo v zemi.

Jedná se o pacienta z východoliberijského města Tapeta. Pokud se potvrdí, že se jedná skutečně o ebolu, bude to znamenat další milník v šířící se nákaze. Dosud všichni pacienti v Libérii se totiž podle všeho infikovali v Guineji.

Podezřelý případ zaznamenala i Sierra Leone, dosud ale bez potvrzení, doplnila ČTK. Další s Guineou sousedící stát - Senegal - nechal ze strachu z možného šíření nákazy pro jistotu dočasně uzavřít společné hranice.

Mali čeká na laboratorní výsledky

Lékaři v Mali teď čekají na výsledky z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Trojici podezřelých pacientů nechali pro jistotu zavřít do izolace a předepsali jim odpovídající léky. Jejich stav se podle prohlášení maliské vlády v tuto chvíli zlepšuje.

Ulice v Konakry
Ulice v Konakry | Foto: Reuters

Medikamenty, které by dokázaly nemoc vyléčit, ani očkování proti ebole nicméně dosud neexistují.

"Léčba se standardně omezuje na podpůrnou terapii symptomů, spočívající v rehydrataci pacienta, udržování krevního tlaku a prokysličení a v léčbě případných dalších infekcí," uvádí na webu Lékaři bez hranic.

Virus zabíjí mezi 25 až 90 procenty nakažených. Guineu momentálně sužuje nejagresivnější z pěti typů viru, tzv. Zair.

Nakazit se mohou zvířata i lidé

Přirozenými hostiteli viru jsou v Africe netopýři živící se ovocem. Virus se přenáší kontaktem s nakaženými zvířaty, například během porážky nebo konzumací jejich mléka či řádně tepelně neupraveného masa.

Budova izolace v Macentě (Guinea)
Budova izolace v Macentě (Guinea) | Foto: Reuters

Mezi lidmi se šíří kontaktem s krví a dalšími tělesnými tekutinami nemocného nebo skrze kontaminované jehly apod., uvádí WHO. Inkubační doba se pohybuje mezi 2 až 21 dny.

První příznaky viru jsou poměrně lehce zaměnitelné s dalšími nemocemi, potvrdit ebolu je možné pouze skrze laboratorní testy.

"Prvotní symptomy jsou neurčité, což ztěžuje včasnou diagnostiku nemoci. Nemoc je charakteristická náhlými horečkami, pocitem slabosti, bolestmi svalů a hlavy a bolestmi v krku. Posléze následuje zvracení, průjem, vyrážka, selhání funkce ledvin a jater a v některých případech i vnitřní či vnější krvácení," píší Lékaři bez hranic.

1300 obětí

Ebola se poprvé objevila v roce 1976 v súdánské Nzaře a v Yambuku v Zairu (dnešní Demokratická republika Kongo).

Ze Zairu také pochází název nemoci. Vesnice Yambuku se totiž nachází poblíž řeky jménem Ebola. Z 318 případů tehdy 280 pacientů v zemi zemřelo. V Súdánu nákazu virem nepřežilo 156 z 284 lidí.

Celkový počet případů eboly se podle informací na webu Lékařů bez hranic odhaduje na 1800. Asi 1300 nemocných zemřelo.

Virus čítá celkem pět druhů pojmenovaných podle místa, odkud pocházejí: Zair, Súdán, Bundibugyo, Pobřeží slonoviny a Reston, z nichž u posledního nebyla dosud hlášena žádná onemocnění či úmrtí, přestože může lidi nakazit.

Svoji činnost v Guineji částečně přerušily i zahraniční těžební společnosti. Epicentrum na jihovýchodě země, odkud se virus šíří, totiž leží nedaleko velkých nalezišť železné rudy.

 

Právě se děje

Další zprávy