Kodaň - Tisíce dánských dětí posílají každý rok dopis vánočnímu skřítkovi s přáním dárků do Grónska, protože právě tam podle nich skřítek julemanden žije. Tato tradice by ale mohla podle vedoucí grónské turistické agentury brzy zaniknout.
V mnoha zemích je totiž postava, která nosí dětem dárky, spojována spíš s Finskem a Grónsko přestává být schopno komerčnímu tlaku kolem vesnice Santa Clause ve finském Rovaniemi konkurovat, říká Lykke Geislerová Yakaboyluová.
Snaha propagovat Grónsko jako domov vánočního skřítka nebyla finančně úspěšná a Grónsko se prý propříště chce prezentovat raději jako země s přírodními krásami, kde je možné zažít nevšední prázdninová dobrodružství jako jízdu s psím spřežením či pozorování polární záře.
"Dřív jsme sázeli na vánočního skřítka, ale neuspěli jsme, tak ať si ho Finsko nechá," řekla Yakaboyluová z turistické agentury Visit Greenland dánské rozhlasové stanici DR. "Nedokážeme s tím finským cirkusem držet krok," dodala.
Podle finské tradice pochází vánoční mužíček z odlehlé hory Korvatunturi ve finské části Laponska. Známější je ale finská vesnice Rovaniemi u severního polárního kruhu, která je prezentována jako domov Santa Clause. Turisté zde najdou zábavní park, restaurace, obchody a řadu atrakcí, jako například jízdu na saních tažených sobím spřežením.
"Pro (Finsko) je to fantastické, ale mně to připadá jako cirkus. Byla jsem tam, znám jejich koncept a je těžké s ním soupeřit," prohlásila Yakaboyluová. "Grónsko se bude raději představovat jako země dobrodružství, kde může člověk vidět polární záři a řídit psí spřežení - v protikladu k finské Disneyshow," dodala.
Vánoční skřítek býval kdysi součástí grónské obchodní značky. V 90. letech si v grónské metropoli Nuuku zřídil kancelář s malým obchůdkem a děti tam mohly posílat své dopisy, na něž každé dostalo odpověď. Později kancelář nahradila obří poštovní schránka, v níž končily dopisy ze světa adresované různým podobám Santa Clause, a to i ty s adresou "severní pól".
"Nebyl to žádný ekonomický úspěch, tak tato tradice postupně zaniká. Když se nás někdo zeptá, pořád tvrdíme, že vánoční skřítek pochází z Grónska, ale už ho aktivně nepoužíváme k propagaci," vysvětlila Yakaboyluová.