Greenpeace obviňuje Čínu z nelegálního rybolovu v Africe

ČTK ČTK
21. 5. 2015 13:56
Zpráva ekologických aktivistů uvádí, že čínské lodě využívají škodlivé rybolovné praktiky v zakázaných oblastech u pobřeží západní Afriky stále častěji.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Čínské společnosti nelegálně loví ryby u pobřeží západní Afriky a někdy vysílají nepravdivá data o místě, kde se nacházejí - například tvrdí, že jsou u Mexika.

V nové studii to ve středu uvedla skupina Greenpeace.

Počet rybářských lodí plujících pod čínskou vlajkou nebo patřících čínskému majiteli a lovících v Africe se v posledních desetiletích prudce zvýšil ze 13 v roce 1985 na 462 v roce 2013.

Greenpeace zaznamenala 114 případů nelegálního rybolovu těchto lodí během osmiletého období u břehů Gambie, Guineje, Guiney-Bissau, Mauritánie, Senegalu a Sierry Leone. Tyto lodi obvykle lovily bez povolení nebo v zakázaných oblastech.

Z nich se 60 případů týkalo lodí státní společnosti - Čínské národní rybářské korporace (CNFC). Zatímco čínská vláda začíná eliminovat některé z nejškodlivějších rybolovných praktik ve svých vodách, přesouvá tyto aktivity k Africe, dodala Greenpeace.

Oficiální činitel CNFC zavěsil, když se od něj tisková agentura AFP pokusila získat reakci na zprávu Greenpeace.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy